close
Amerika

Los Angeles a všetko, čo Vám v ňom nesmie uniknúť

Mesto anjelov, nachádzajúce sa na západnom pobreží USA je  bezpochyby jedno z najnavštevovanejších a najobľúbenejších miest Ameriky. Tento status si vyslúžilo aj vďaka svojej úžasnej rôznorodosti.  To svoje, si v ňom totižto dokáže nájsť naozaj každý. Niekto pricestuje kvôli oddychu na pláži, iný kvôli zábavným parkom, ďalší pretože je veľkým filmovým či herným fanúšikom a takto by som mohol pokračovať… V tomto článku by som rád skĺbil všetky tieto možnosti a rád by som Vám povedal, čo sa v LA naozaj oplatí navštíviť. Do toho samozrejme nejaké tie rady a tipy, ako som to robil ja. Poďme teda na to.

Základné informácie

Predtým než poletíte tu mám zopár všeobecných informácií, ktoré by sa mohli hodiť.

 • Los Angeles je druhým najväčším mestom v USA a najväčším mestom Kalifornie
 • zo všetkých miest na svete je práve LA najviac zahltené autami  (až 3 autá pripadajú na jedného obyvateľa)
 • časový posun oproti Slovensku je -8 hodín
 • budete potrebovať americké redukcie na elektrické zásuvky
 • počasie je celoročne veľmi teplé a bez zrážok, tie sú iba v zimných mesiacoch, kedy je ale stále priemerná teplota okolo 20 stupňov celzia
 • menou je samozrejme USD, kartou sa dá platiť všade ale väčšina bankomatov neakceptuje karty typu Visa Electron (tú akceptujú napríklad bankomaty Bank of America – červenej farby )
 • ako pri návšteve každého amerického štátu majte na pamäti, že sa tu používajú iné meracie jednotky, na skoro úplne všetko (či už ide o teplotu, rýchlosť, dĺžku…to je jedno, nejaký prevodník v mobile sa bude určite hodiť)
 • pokiaľ sa chystáte toho v Los Angeles navštíviť naozaj veľa, odporúčam kúpu tejto mestskej karty
 • pred odletom nezabudnite na formulár ESTA

Ubytovanie

Hotely vo všetkých väčších amerických mestách sú pomerne dosť drahé a LA nie je žiadnou výnimkou. Na Vašom mieste by som sa v prvom rade zamyslel nad primárnym účelom cesty. Pokiaľ to bude hlavne vylihovanie na pláži, porozhliadol by som sa v oblasti Santa Monica, prípadne Long Beach. Ak Vás viacej láka  spoznávanie mesta, filmových štúdií a zábavných parkov, zvolil by som oblasť Hollywood-u (bývanie v Hollywoode znie draho ale cenovo sa nelíši od iných mestských častí, drahé vily slávnych sú v Hollywood Hills, kde ale hotely nenájdete) alebo priamo Downtown-e. Samozrejme, ak je Vaším cieľom čo najviac ušetriť, musíte hľadať v tých najokrajovejších častiach mesta. Pokiaľ budete mať k dispozícií auto, nebude to predstavovať problém.

Ja osobne som si strašne želal bývať v Hollywood-e. Vybral  som si teda hotel priamo na Hollywood blvd. (chodníku slávy) pomerne blízko pri Dolby Theatre a TCL Chinese Theatre (ak Vám tieto názvy nič nehovoria, nezúfajte, dostaneme sa k tomu 😀 ). No táto ulica nie je v skutočnosti taká, ako som očakával. Je totižto pomerne dlhá a turisti sú samozrejme iba v tej zaujímavej časti. Moje ubytovanie, Motel 6 Los Angeles, sa nachádzalo už v tej okrajovejšej, takže nebolo nič divné, že som v jeho okolí denne stretával tie najrôznejšie indivíduá 😀 . Samozrejme sa mi nič nestalo, izby boli veľmi čisté a celkovo som sa cítil bezpečne ale myslím, že pre slabšie povahy to nemusí byť  vhodná voľba 😀 . Táto sieť hotelov 6 je po celom USA veľmi rozšírená a ponúka pomerne lacné ubytovanie (na dané pomery ale pre Slováka stále drahé) s veľmi prijateľným vybavením a čistotou.

Cesta do Los Angeles

V súčastnosti existuje nespočetné množstvo rôznych možností, ako sa sem dostať. Určite odporúčam dopredu sledovať letenky na weboch, ktoré som spomínal v článku o potrebných cestovateľských stránkach. Tu platí nepísané pravidlo (iba môj názor) a ním je, že akákoľvek letenka pod 400€ je veľmi výhodná kúpa a treba po nej ihneď skočiť. Taká bežná suma za let, pokiaľ nakupujete aspoň zopár mesiacov vopred, by sa mala pohybovať okolo 500€ až cca. 750€. Nad túto cenu by som už určite neišiel. Samozrejme sa bavíme o letenkách s minimálne jedným prestupom v economy class.

Po prílete na Los Angeles International Airport (LAX) budete mať niekoľko možností, ako sa dostať do centra.

los angeles international airport

Prvou a najjednoduchšou je požičanie auta. Druhou a pre zmenu najdrahšou je využiť taxi, prípadne Uber (cca 20 €).

Tá najlacnejšia je autobus spoločnosti LAX FlyAwayTen má šesť rôznych liniek rozdelených podľa jeho cieľových staníc (Van Nuys, Orange Line, Union Station, Westwood, Hollywood a Long Beach). Cena je tak isto rozdelená ale ani pri jednej z destinácií neprekračuje 10 USD. Podrobný rozpis nájdete na priloženom webe prepravcu.  Autobus zbiera ľudí z odletového terminálu približne každú hodinu. Nebudem Vám klamať, je tam celkom chaos, čo spôsobuje veľa ďalších autobusových spojení. Ak teda náhodou nastúpite na okružnú jazdu po LAX parkoviskách, nebudete jediný 😀 .

Čo vidieť?

Konečne sa dostávame k hlavnej téme článku. Ako som už vyššie spomínal, LA je naozaj všestranné mesto. Kvôli tomu sa sa rozhodol podeliť túto sekcie na menšie časti, aby si každý prečítal iba o tom, čo ho zaujíma. Budú to:

 • zábavné parky
 • filmové štúdia a veci spojené s filmami
 • pláže a ich okolie
 • Downtow (centrum)
 • Nezaradené (ale stále veľmi dôležité)

Zábavné parky

Nachádzate sa v Amerike. V krajine zábavy, zábavných parkov, show a Hollywoodu. To všetko sa musí samozrejme odzrkadľovať aj v Los Angeles a tak tu týchto tematických parkov nájdete naozaj neúrekom.  Informácie o nich nebudem príliš rozpitvávať, nie je to podľa mňa moc potrebné. Spravím iba taký menší súhrn. A začneme tým úplne najznámejším.

Disneyland

Je dá sa povedať povinnosťou. Pokiaľ ste tento zábavný park ešte nenavštívili, určite to napravte. Zároveň je to ale jediný park, z tých ktoré tu spomeniem, ktorý nájdete aj v Európe a to v pomerne ľahko prístupnom veľkomeste Paríž. Preto, pokiaľ sa nechystáte na tour po všetkých parkoch v LA, rozhodol by som sa ho na Vašom mieste asi skôr vynechať a uprednostniť niečo, čo u nás tak ľahko nenájdete.

Ak by ste predsa len mali záujem, nenachádza sa príliš v centre a pokiaľ budete používať hromadnú dopravu, nečaká na Vás jednoduchá cesta. Cena celodennej vstupenky pre jednu osobu je 97 USD.

Pacific Park

Tento ikonický park nachádzajúci sa na plážovom móle v Santa Monice snáď ani nemusím predstavovať . Dnu na atrakcie sa dostanete za 30USD. Pokiaľ sa ale chcete iba pozrieť a vychutnať si výhľady, stačí keď sa prejdete po móle plnom obchodov a rôznych pohostinstiev. Vyskúšajte navštíviť aj reštauráciu Bubba Gump, známu z filmu Forrest Gump, ktorých je na svete iba zopár.

Six Flags Magic Mountain

Lákadlom by mohla byť horská dráha, ktorú ste mohli nájsť v úvodnej znelke známeho seriálu Krok za Krokom. Tá síce prešla pred pár rokmi rekonštrukciou ale stále ju ľahko spoznáte.

Rovnako, ani tento park sa nenachádza blízko centra. Ak ho chcete navštíviť, budete sa musieť vydať vlakom do neďalekého mestečka Santa Clarita. Vstupenky sa pohybujú v rozmedzí od 55-80 USD. Cena je kolísavá kvôli častým zľavám a akciám.

Knott’s Berry Farm

Je zameraný hlavne na horské dráhy. Nachádza sa celkom blízko pri Disneylande a za jednodenné vstupné zaplatíte 45 USD.

Universal Studios Hollywood

Mal som veľkú dilemu kam ho zaradiť. V iných mestách, kde sa nachádza, to je iba zábavný park s tematikou Vašich obľúbených filmov. V LA sú ale jeho súčasťou stále funkčné filmové štúdia, cez ktoré vedie aj jedinečná prehliadka a tak sa o ňom dočítate až v ďalšej časti o Filmových štúdiách. Musel som ho tu aspoň spomenúť aby sa niekto náhodou nezľakol, že som na neho zabudol.

Filmové štúdia a veci spojené s filmami

Warner Bros. Studio Hollywood

Warner Bros.

Jednoznačná voľba pre všetkých filmových fanúšikov a nadšencov. Za 65 USD (lístky si treba rezervovať online, na konkrétny čas a dátum) dostanete troj-hodinovú prehliadku so sprievodcom, po celom areále vonkajších štúdií, v ktorých sa natáčali tie najznámejšie svetové filmy. Rovnako sa preveziete okolo soundstageov a niekoľko z nich aj navštívite.

Warner Bros.

Warner Bros.

Ďalej, je v rámci prehliadky aj návšteva výstavy Batmana, kde okrem iného nájdete aj úplne všetky verzie batmobilov, ktoré boli doposiaľ použité. Tak isto navštívite aj múzeum Harryho Pottera, ktoré síce nie je ani zďaleka také ako v Londýne (viac info v tomto článku), ale určite neurazí.

Dozviete sa mnoho zákulisných informácií o filmovej tvorbe, efektoch, rekvizitách a naozaj mnoho ďalšieho.

Čerešničkou na torte je ukážka štúdia, kde sa natáčal kultový seriál Priatelia a možnosť odfotiť sa v ich kaviarni.

Warner Bros. Najväčší soundstage

Warner Bros. Soundstages

Warner Bros. Harry Potter

Warner Bros. Batmobily

Warner Bros. Friends

Universal Studios Hollywood

Universal Studios

Ako som už vyššie spomínal, Universal má po celom svete sieť zábavných parkov s filmovou tematikou. Toto v Los Angeles sa ale od tých ostatných trošku líši a to konkrétne jeho najväčšou atrakciou, čo je vlastne prehliadka stále používaných filmových štúdií ale trošku inak, ako v už spomínanom Warner Bros. Tu počas nej sedíte v automatizovanom vláčiku, ktorý Vás vozí po celom areále a ukazuje Vám tie najrôznejšie filmové efekty na živo (výbuchy, potopu…). Občas zájdete aj do priestorov, kde sa Váš vláčik pomocou 3D efektov a rôznych ďalších technológií zmení, napríklad na horskú dráhu. Spomenul by som ešte výstavu vozidiel z rôznych filmov, pri čom najzaujímavejšie sú asi autá zo série Fast and Furious. Toto všetko je súčasťou tejto prehliadky. Jednoznačne ju odporúčam navštíviť ihneď po príchode do parku (rady na ňu sú totižto jasne najdlhšie, tak aby ste ju stihli).

Okrem tohto musím ešte určite upozorniť na novootvorenú časť Universal Studios a to svet Harryho Pottera. Nájdete tu okrem iného aj čarodejnícku školu Hogwarts (Rokfort/Bradavice) v celej svojej kráse a plnej veľkosti.

Universal Studios Simpsons

Universal Studios Harry Potter

Paramount Pictures

Prehliadka je naozaj veľmi obdobná ako vo Warner Bros.. Lístky sú síce lacnejšie, stoja iba 55 USD ale to na úkor času návštevy, ktorá trvá iba dve hodiny. U mňa bol preto jasným víťazom Warner a tak som sa rozhodol Paramount vynechať. Môžete si ale aspoň spraviť výlet pred jeho slávnu bránu.

Dolby Theatre

Dolby Theatre

Pokiaľ Vás zaujíma odovzdávanie oskarov, určite túto budovu poznáte. Tá totižto bola  postavená iba kvôli tomuto jedinému účelu. Nachádza sa v samotnom srdci Hollywoodu na chodníku slávy.

Ak ju budete chcieť navštíviť aj z vnútra, pripravte si 23 USD. Celá prehliadka trvá približne hodinu. Absolvujete ju spoločne so sprievodcom, ktorý Vám zdelí naozaj veľa zaujímavých faktov a zoberie Vás aj do tých najrôznejších zákutí tejto budovy (napríklad predvedie mechanizmus pod pódiom).

Dolby Theatre inside

TCL Chinese Theatre

TCL Chinese Theatre

Nachádza sa hneď pri Dolby Theatre a je dejiskom najväčšieho počtu filmových premiér na svete. Celá sála je vyzdobená naozaj nezvyčajne a určite sa ju oplatí vidieť. Je už iba na Vás, či si zaplatíte opäť celú prehliadku aj so sprievodcom za 16 USD alebo Vám bude proste stačiť si kúpiť lístok do kina, na jeden z premietaných filmov. Tu pozor, je to iba jedna kinosála, takže za deň sa tu premietnu cca. tri filmy a preto si lístky treba zaobstarať niekoľko dní dopredu.

TCL Chinese Theatre

Pláže a ich okolie

Santa Monica Beach

Povedal by som, že to je pravdepodobne najznámejšia pláž v LA, kde nájdete naozaj široké možnosti trávenia voľného času. Nachádza sa tu vyššie spomenutý Pacific Park, ďalej akvárium, vyhliadkové mólo, koniec cesty 66 (diaľnica vedúca od východného až po západné pobrežie USA),  mnoho reštaurácií a požičovní pre surferov. Natáčal sa na nej aj slávny seriál Baywatch.

Santa Monica

Santa Monica beach

Venice Beach

Na túto pláž sa môžte v kľude dostať aj pešou prechádzkou zo Santa Monica Beach. Vašej pozornosti by tu nemali ujsť známe časti ako Muscle Beach alebo priľahlí skate park, známe predovšetkým z hernej série GTA. Taktiež odporúčam aj prechádzku po krásnej časti Venice Canals, ktorá je neďaleko.

Muscle Beach

Venice Beach

Venice Canals

Long Beach

Poslednou spomenutou je práve Long Beach. Dostať sa sem nie je príliš jednoduché, kedže je od centra vzdialené oveľa viac, ako hore uvedená Santa Monica. Kvôli čomu sa ju ale oplatí navštíviť? Odpoveďou je dnes už nefunkčná loď Queen Marry, v súčastnosti zakotvená a prerobená na hotel. Na svojej palube ponúka niekoľko rôznych prehliadok a atrakcií. Odporúčam vyskúšať Haunted Encounters.

Downtown (centrum)

Na prehliadku centra si odporúčam vyčleniť zhruba jeden deň. Nesmiernou výhodou je, že sa sem môžete jednoducho dostať metrom a medzi všetkými zaujímavými miestami sa ľahko pohybovať aj pešo (dobre, možno až na zopár výnimiek 😀 ). Veci, ktoré by som Vás odporučil navštíviť, bližšie rozpisovať naozaj netreba a tak ich len zhrniem do jednoduchého zoznamu. Ešte by som chcel upozorniť, že je to iba môj subjektívny výber a tak Vám možno mnoho zo spomenutého príde….no proste o ničom 😀 .

 • Union station – železničná stanica trošku odlišného štýlu aký nájdete v Los Angeles
 • Olvera street – historická mexická ulička s trhmi a malým námestíčkom, je to prvá ulica v LA a môžte v nej nájsť aj najstarší dom v meste
 • City Hall a Grand park – Radnica s jej nádherným parkom a fontánami, vyobrazená v mnohých filmoch a hrách
 • Walt Disney Concert Hall – naozaj neobvyklá stavba koncertnej haly, voľne prístupná verejnosti (odraz slnečných lúčov z nej je naozaj neskutočne silný, nič pri nej nevidíte a teplota v jej okolí sa zvyšuje aspoň o desať stupňov :D)
 • Angels Flight – historická mini lanovka z čias budovania mesta, dá sa ňou vyviezť do parku pod mrakodrapmi
 • The Westin Bonaventure Hotel – jeden z najdrahších hotelov v meste, v jeho priestoroch sa filmovalo niekoľko slávnych filmov
 • Los Angeles Central Library – knižnica veľmi podobná radnici
 • California Science Center a Natural History Museum of Los Angeles County – zaujímavé a interaktívne múzeá, nachádzajúce sa blízko Univerzity južnej Kalifornie, po ktorej priestoroch sa môžte tiež poprechádzať a porovnať si ju napríklad s našimi školami 😀
 • Perhing park – park v centre, známy hlavne hráčom video hier
 • US Bank Tower – ikonický mrakodrap v LA
 • LA River – známe kanály, kde sa točilo neskutočné množstvo filmov či hudobných klipov. Dostanete sa tam napríklad autobusovým spojením z Perhing parku. Tento výlet je ale skôr pre odvážnejších, pretože cesta vedie cez naozaj pofidérne štvrte a stanové mestečko bezdomovcov. Priznám sa, že ani mne tam nebolo všetko jedno 😀 . Ak by to ale niekto aj napriek tomu chcel risknúť, odvezte sa na zastávku 6th / Mateo, odkiaľ sa vydajte po úzkej cestičke na most.  Chodník pre peších to moc nie je, nuž niekedy treba proste improvizovať. V prípade, že by niekto prišiel na lepšie miesto s výhľadom na rieku, kam sa dá dostať ľahšie a bezpečnejšie, budem iba rád keď mi dá vedieť.

Nezaradené (ale stále veľmi dôležité)

V poslednej časti článku by som rád spomenul tie veci, ktoré sa nedali alebo som nevedel zaradiť do žiadnej z daných skupín.

Griffith Observatory

Griffith Observatory

Je planetárium nachádzajúce sa na kopci Mount Hollywod, s tým najkrajším výhľadom na celé centrum Los Angeles. Dostať sa sem môžete kyvadlovou dopravou alebo sa jednoducho vydáte na túru do kopcov.  Jedna z vecí, ktorú som si veľmi obľúbil na LA sú práve túry. Keď sa Vám zunuje pláž alebo ruch veľkomesta, naozaj za chvíľku sa viete preniesť do úplne iného sveta. Z observatória sa môžete vydať napríklad na prechádzku do ešte väčších výšin, kde Vás budú čakať stále krajšie a krajšie výhľady.  Pripadne je dosť jednoduché sa odtiaľto dostať na kopec Mount Lee, blízko ku nápisu Hollywood. Poďme ale späť ku Griffith Observatory.

Griffith Observatory

Odporúčam si výlet naplánovať tak, aby ste mesto videli aj za svetla aj za tmy. Zatiaľ môžete posedieť v parčíku pred observatóriom, dať si jedlo v reštaurácií, ktorá sa tu nachádza či vydať sa na prehliadku planetária.

Veľká časť budovy je verejnosti prístupná zdarma. Platí sa iba za premietanie náučnej snímky o vesmíre, v jednej z kupolí. Stojí to 7 USD ale tento zážitok  si určite nenechajte utiecť.

Griffith Observatory

Ďaľšie z vecí ktoré spomeniem už tak veľa priestoru v tomto článku síce nepotrebujú ale za to sú stále rovnako zaujímavé.

 • UCLA University of California – veľmi zaujímavé sa prejsť po verejných priestoroch tohto obrovského komplexu (univerzita s najväčším počtom študentov v USA) a okúsiť aspoň trošku zo života na americkej vysokej škole
 • Watts Towers – umelecké diela, opäť známe hlavne hráčom počítačových hier, nachádzajúce sa v trošku horšej štvrti LA ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť
 • The Hollywood Museum – myslím, že tu nie je čo dodať 😀
 • The Grove – jedno z najväčších a najkrajších outdoorových nákupných centier v meste
 • LACMA (Los Angeles County Museum of Art) – ak nebudete mať chuť na ďalšie múzeum, určite si choďte pozrieť aspoň zaujímavý ,,lampový vstup,,
 • Rodeo Drive a Beverly Hills – najluxusnejšia nákupná štvrť v celom meste, plná svetoznámych značiek. Celkovo Beverly Hills je jedna z najkrajších častí mesta, kde si odporúčam spraviť prechádzku a pozrieť aj ich vlastnú radnicu.
 • Getty Center – múzeum umenia a nádherný park s výhľadom na LA
 • Hollywood Hills Tour – autobusový výlet po hollywoodskych kopcoch s výhľadmi na domy celebrít. Ponúka ho nespočetné množstvo rôznych firiem a vybaviť sa dá napríklad rovno na chodníku slávy. Rátajte ale stým, že celebrity si veľmi dobre chránia svoje súkromie a väčšinu domov aj tak ani neuvidíte, kvôli obrovským plotom či stromom. Výnimky sa ale nájdu a tak budete mať možnosť zazrieť aspoň časť z týchto miliónových palácov.

Hotovo. Je veľmi pravdepodobné že som na niečo zabudol, kedže ako ste si prečítali, je toho naozaj mnoho čo sa tu dá vidieť. Pokiaľ Vám ale bude stále málo,  je veľmi jednoduché sa z Los Angeles presunúť napríklad do Vegas, San Francisca či ísť pozrieť Grand Canyon alebo chránené prírodné parky. Úplne na koniec ešte pridávam mapu so všetkými spomenutými miestami.


Pokiaľ sa Vám článok páčil, budem neskutočne rád za každú podporu, vo forme zdieľania alebo lajku. Bol by som rád, ak by sa tento blog dostal ku čo najviacej ľudom. Ak by ste chceli hocičo doplniť, či poopraviť, o niečom sa viac informovať, neváhajte využiť komentáre alebo kontaktný formulár. Všetky použité fotografie som zhotovil ja. Viac ich nájdete na mojom Instragrame.

Sledujte Travellers aj na Facebooku.

Tešte sa na ďalšie články 🙂

Tags : amerikadovolenkainformácietipyturizmususa
Brunky

The author Brunky

Som normálny, pracujúci človek, ktorý sústreďuje všetok svoj voľný čas, snahu a peniaze na to, aby toho vo svojom živote dokázal stihnúť čo najviac. To znamená z veľkej časti hlavne cestovať, spoznávať nové miesta, krajiny, iné kultúry, ľudí a pamiatky. Aj vďaka tomu, som založil stránku Travellers.sk.

Komentuj