close

V dnešnej dobe stále lacnejších leteniek, už nepredstavuje dovolenka v exotickej krajine také veľké sci-fi, ako kedysi.  Lokality ako Maldivy, Sri Lanka, Zanzibar alebo Bali začínajú byť tým pádom každým rokom stále viac a viac preplnené turistami. Z prepchatých pláží sa pomaly ale iste vytráca pocit, že sa nachádzate v raji na zemi a ich čaro postupne upadá. Pri tom na našej planéte existuje ešte stále mnoho neprebádaných a atraktívnych miest, na príjemne strávenú exotickú dovolenku. Jedno z nich sa Vám práve chystám predstaviť. Je ním indonézsky ostrov Lombok.

Kde sa nachádza a ako sa tam dostať

Indonézia obsahuje presne 17 508 ostrovov, z toho obývaných je iba o niečo viac, ako jedna tretina z nich. Čím je teda Lombok taký významný? Najpravdepodobnejšie to bude jeho polohou. Nachádza sa totižto ihneď vedľa známeho dovolenkového raja menom Bali. Mnohí by ste si mohli myslieť, že kedže sú to blízky susedia, budú mať aj mnoho spoločného. Na prekvapenie to ale až taká pravda nieje. O tom ale o čosi neskôr.

Dostať sa na Lombok nie je vôbec problém. My sme využili lacné lety spoločnosti Air Asia s odletom z mesta Kuala Lumpur. Jednosmerná letenka nás nevyšla viac ako 50€ na osobu.  Z  ďalších, okolitých letísk sú ceny veľmi podobné.

Pokiaľ sa chystáte navštíviť aj Bali, určite odporúčam  lodnú dopravu, ktorá pravidelne premáva  medzi týmito dvoma ostrovmi. Plavba Vám potrvá približne štyri hodiny a jej cena je niečo okolo 20€. Jej čas trochu natiahnu zastávky na každom z Lombockých Gili ostrovov. Tak isto aj tieto ostrovy rozoberiem ešte o čosi nižšie.

Prípravy pred cestou

Turizmus na ostrove je zatiaľ stále iba v plienkach. Hlavne teda v strednej časti Lomboku, kde je stretnutie zahraničného turistu považované skoro až za zázrak 😀 . Tým pádom informácie, ktoré sme si pred cestou našli, boli často neúplné alebo mylné. Mnoho krát sme sa teda museli spoliehať iba na improvizáciu.

Základné poznatky, ktoré sme na Lomboku získali a myslím si, že by sa Vám mohli pred cestou hodiť:

 • Menou je IDR teda Indonézska rupia, ktorej hodnota je ohromne nízka. Turisti sú tu milionármi, kedže 1€ činí cca. 14 200 IDR.
 • Na vstup do krajiny Vám postačí platný cestovný pas.
 • Elektrické zásuvky majú rovnaké ako my.
 • Časový posun je oproti Slovensku plus sedem hodín .
 • Teploty sú počas celého roka veľmi vysoké. Dosahujú okolo 35 stupňov a v kombinácií s extrémnou vlhkosťou vzduchu, sa mimo pláží a bazénov existuje naozaj ťažko.

 • Približne od decembra do marca je tu obdobie dažďov. Veľký problém to však nepredstavuje. Teploty sú stále tropické, iba na pár hodín, väčšinou poobede, riadne zaprší. Podľa mňa je to ale prijateľné osvieženie.
 • Vyskúšajte Ázijskú kuchyňu a nebojte sa exotického ovocia (odporúčam dragonfruit). Majte sa ale na pozore. Pojem štipľavé jedlo tu naberá úplne iný význam. Rovnako sa pripravte aj na všade prítomné rezance. V celej Indonézií ich podávajú skoro ku všetkému a tak isto nesmú chýbať aj na každých raňajkách.
 • Najrozšírenejším náboženstvom na ostrove je Islam, zakiaľ na Bali Hinduizmus. Je to jedna z hlavných odlišností týchto dvoch ostrovov. Nájdete tu naozaj hojný počet mešít, takže o príjemný ranný budíček bude vždy postarané 😀 .
 • Zjednávajte! Vždy a všade kde sa len dá. Cenovky nájdete iba v reštauráciach a veľkých potravinách, či obchodných domoch. Všade kde ich neuvidíte treba bojovať za lepšiu cenu. Či to už budú plážové stánky a bufety, výpožičky lehátok a slnečníkov, vymyslené poplatky za parkovanie alebo prestrelené ceny taxikárov. Väčšinou sa dá zjednať minimálne o polovicu celkovej sumy.
 • Je tu naozaj mnoho milých a priateľských ľudí. Často sa s Vami budú chcieť domáci zhovárať, alebo vyfotografovať. Nájdete ale aj takých, ktorí vo Vás budú vidieť iba európskeho turistu, z ktorého sa dajú vytiahnuť peniaze. A tak budú skúšať naozaj všeličo. Budte na to pripravený a nenechajte sa oklamať!
 • Pozor na dopravu! Cestná premávka na ostrove je naozaj hrôzostrašná. V prvom rade je dobré vedieť, že sa jazdí na opačnej strane ako u nás. Ďalšia vec, chodníkov pre chodcov je úplné minimum, alebo často vlastne ani žiadne nie sú. Zle je na tom aj kvalita samotných ciest. Na vozovkách sa veľa áut nenachádza, všetci totižto jazdia na skútroch. Počas dňa nie je nič nezvyčajné vidieť na jednom skútri celú štvorčlennú rodinu, alebo pána, ktorý so sebou vezie skriňu či televíziu. Tá najhoršia vec je ale tá, že na ostrove neexistuje vodičský preukaz, nebodaj nejaké pravidlá cestnej premávky. Respektíve existujú, ale je ich veľmi málo. Tak na príklad, pokiaľ budete autom predbiehať vodiča skútru, varovne mu zatrúbte a on Vám následne uhne na stranu. Ďalším problémom je tu rýchlosť premávky. Prejsť aj krátku vzdialenosť, Vám na tomto ostrove zaberie strašne veľa času. Je to spôsobené buď kvalitou ciest, alebo stovkami skútristov, ktorých treba neustále obiehať. Na Lomboku nepôjdete rýchlejšie ako 40 km/h. Pokiaľ budete chcieť precestovať ostrov ako my, nezabudnite si so sebou pribaliť aj kvalitnú GPS navigáciu.
 • Dajte pozor na komáre. Nebolo ich síce tak prehnane veľa ako som očakával, ale aj tak dokážu dosť znepríjemniť dovolenku. Niektoré sú totižto prenášačmi tropickej horúčky Dengue. Doposiaľ neexistuje žiadne možné očkovanie alebo prevencia. Jediná možná rada je používať repelent.
 • Nemajú pitnú vodu. Vec, ktorá je asi každému jasná, ale nikdy nieje  na škodu ju zopakovať. Kupujte si vodu iba v balených, plastových fľašiach. Rovnako si s ňou umývajte aj zuby, ovocie a podobne. Všetky aspoň trošku normálne reštaurácie a bary vyrábajú ľad do nápojov z balenej vody, takže toho sa báť nemusíte.

Lombok


Začiatok našej cesty

Výlet sa pre nás začal príletom na Lombok Internatiol Airport, nachádzajúcom sa na južnej časti ostrova. Letisko síce neoplýva svojou veľkosťou, ale aj napriek tomu na ňom nájdete všetko potrebné. Tým myslím obchod a dostatočný počet bankomatov, aby ste sa mohli ihneď začleniť do života na Lomboku. Po opustení letiska bol náš cieľ jasný. Nájsť taxi a dostať sa do najväčšieho mesta na ostrove, Mataram-u, kde sme mali booknuté ubytovanie. Na moje prekvapenie nám to aj vyšlo 😀 . Ako ešte neskúsení zjednávači, sme za skoro hodinovú cestu zaplatili niečo okolo 15€.

Prvé tri noci našej dovolenky sme teda strávili v centre Mataramu, v hoteli Puri IndahV celej Indonézií sú hotely veľmi lacné a popri tom  stále dokážu ponúknuť veľmi slušné ubytovanie. Po príchode nás prekvapili welcome drinkom a prítomnosťou hotelového komorníka (alebo ako nazvať usmievajúceho sa pána, ktorý nám nonstop želal krásnu dovolenku). Varovanie: po pár dňoch to môže niekomu prísť celkom otravné 😀 .

Mataram vyzerá ako každé iné mesto na Lomboku, teda až na to, že je o čosi väčšie. Špina, chudoba, nedostatok chodníkov a všade samí skútristi. Z druhej strany, nesmiernou výhodou je jeho poloha presne v strede ostrova, takže sa do dvoch hodín dostanete kamkoľvek. Čo nás milo prekvapilo, bola napríklad prítomnosť reštaurácie Pizza Hut, alebo novootvoreného obchodného domu Lombok Epicentrum Mall. Po vstupe do tohto obchodného centra sme sa ocitli v úplne inom svete. Čakali nás najmodernejšie obchody, vysoké ceny, reštaurácie a vymódení zákazníci. To odkiaľ sa tí ľudia vzali sa nám ale dodnes zistiť nepodarilo. Upozornil by som ešte na to, že síce sa tam nachádzal široký výber rôznych reštaurácií, ale menu v angličtine, alebo celkovo, nájsť pracovníka hovoriaceho anglicky, bol celkom veľký problém.

Mataram Mall Lombok

Rád by som ešte spomenul menší hinduistický chrám, ktorý sa nachádza na okraji mesta. Vstupné bolo symbolické, niečo okolo jedného eura. Blízko pri chráme sa nachádzal aj nejaký ,,čarovný prameň“ s chladnou, liečivou vodou. Ten bol plný domácich a hlavne ich detí.

Lomobok

Samozrejme v Matarame sme trávili minimum nášho času. Hneď prvý deň sme si zapožičali auto, kedže niečo ako hromadná preprava osôb na tomto ostrove podľa mňa ani neexistuje. Poslúžila nám firma s príznačným názvom Car rental Lombok. Okrem toho, že náš povoz priviezli takmer o hodinu neskôr (hodinové meškanie v Indonézií je ako 5 minút u nás) a že si chceli zobrať pas vodiča ako zálohu, prebehla spolupráca s touto spoločnosťou veľmi hladko. Nebojte sa, pas sme im nedali, namiesto toho dostali zdravotnú kartu poistenca 😀 . No a kamže sme tým autom vyrazili?

Čo vidieť na Lomboku

Na tomto ostrove sa nachádza nespočetné množstvo krásnych a opustených pláží.  Prejsť ich ale všetky by bolo nemožné a tak sme sa museli rozhodnúť.

Našou prvou voľbou, bola Selong Belanak Beach v južnej časti ostrova. Tá sa stala mojím jasným favoritom a po zbytok dovolenky som si žiadnu z pláží viac neobľúbil a to teraz nehovorím iba čo sa týka Lomboku, ale aj susedného Bali. To už je ale iný príbeh.

Lombok Selong Belanak Beach

Cesta na túto pláž, je na ostrovné pomery v celku jednoduchá a parkovanie tiež nepredstavuje žiadny problém. Privítal nás krásny, čistý piesok, úžasný výhľad, žiadne odpadky alebo skaly vo vode, pomerne málo ľudí a niekoľko stánkov s občerstvením, z ktorých každý ponúkal celkom to isté. Vlny boli vhodné na surfovanie pre začiatočníkov a tak neprekážali ani pri bežnom kúpaní. Bola možnosť si surf aj zapožičať, alebo si  rovno zaplatiť celú lekciu.

Lombok Selong Belanak Beach

Lombok Selong Belanak Beach

Ja osobne som si tu veľmi obľúbil varenú chilli-kukuricu od miestnych predajcov (kukuričníkov). Selong Belanak Beach sa nám zapáčila na toľko, že sme sa sem vrátili aj nasledujúci deň.

Lombok Selong Belanak Beach

Ďalšou z pláží, ktorú sme sa rozhodli vyskúšať bola Pink Beach. To už ale taká sláva nebola. Všetko začalo komplikovanou cestou, kde sme museli prejsť naozaj dlhý úsek neupravenej, štrkovej cesty (neviem či to môžem vlastne nazvať ,,cestou“) plnej skokov a výmoľov. To všetko si vybralo svoju daň na aute, v podobe defektu a škrkancov. Strašne sme dúfali, že aspoň pláž bude stáť za to. Nestalo sa tak. Nepochopte to však zle, katastrofa to nebola, ale za tú cestu to určite nestálo.

Cesta na Pink Beach

Ružový piesok, ktorý sme tak veľmi očakávali, zas až taký ružový nebol. Pláž bola oveľa viac opustená, ako tá z predošlého dňa. Kúpalo sa iba zopár miestnych detí. Piesok tvorili z väčšej časti rozdrobené koraly a iný morský obsah, takže bež šľapiek bolo kúpanie dosť nekomfortné. Lehátka a slnečníky sa tu nenachádzali, iba pár plážových prístreškov, ktoré ale boli aj tak všetky obsadené. Kladne by som hodnotil pekné výhľady, prítomnosť iba jedného bufetu (menej ľudí čo na Vás chce zarobiť) a to je zhruba asi tak všetko. Pri spätnom pohľade by sme skúsili asi skôr nejaké iné miesto.

Pink Beach

Pink Beach

Na Lomboku je zážitkom už len samotná cesta. Niekoľko krát sme len tak zastavili pri neznámom chráme či pláži, alebo sa kochali rôznymi výhľadmi. Takto sme sa po troch dňoch strávených spoznávaním juhu, vydali na severnú časť ostrova.

Lombok

Lombok

Lombok

Lombok

Lombok

Náš plán na severe bol jasný. Dva dni si naplno užiť ostrovy Gili Meno, Trawangan a Air, spoločne nazývané Gili Islands. Tie sú jednoznačne najturistickejšou časťou Lomboku.

Po príchode sme sa ocitli v úplne inom svete. Všade nespočetné množstvá zahraničných turistov, barov a diskoték. Toto všetko sa odzrkadľovalo aj na cenách a to hlavne na cenách ubytovania. Práve kvôli tomu, sme sa rozhodli pre malý hotelový rezortík, ktorý sa nachádzal kúsok od prístavu, z ktorého pravidelne premávali lode na tieto ostrovy. Tým, že sme na nich nebývali, sme ušetrili značnú časť peňazí. Cesta autom z nášho ubytovania do prístavu trvala približne 10 minút.

Z tohto prístavu, boli dve možnosti dopravy na Gili. Prvá z nich, bola cesta rýchloloďou so všetkými ostatnými turistami a stála okolo 10€. Túto sumu ale neviem presne a to z toho dôvodu, že táto možnosť bola úplne nezmyselná a nechápem, prečo ju všetci využívali. Druhou a podľa mňa jednoznačne správnou voľbou, bolo ísť o niečo menšou a pomalšou loďkou spoločne s miestnymi ľuďmi a zásobami. Tá stála v prepočte asi 1€ a na Gili Trawangan nás odviezla do pol hodinky. Z neho sa samozrejme dalo už ľahko dostať aj na ďalšie ostrovy.

Cesta na Gili Islands

Ako tieto ostrovy vidím ja? Možno Vás moje hodnotenie trošku prekvapí. Pred návštevou som mal naozaj celkom veľké očakávania. Z iných webov som totižto čítal samé pozitíva a aký je to tam neskutočný raj na zemi. Ono to z jednej časti asi pravda aj je, ale tento druh raja nieje stvorený pre mňa. Pláže síce boli krásne, ale pár vecí mi tam proste vadilo. Najviac ma zamrzelo to, že všade bola strašne plytká voda, takže normálne si zaplávať bolo dosť komplikované. Pri odlive to bolo ešte o čosi horšie, viď. fotka nižšie.

Odliv na Gili Islands

Piesok v mori bol rovnakého zloženia ako na Pink Beach a jednou z vecí, ktoré naozaj nenávidím, je nosiť obuv do vody. Samozrejme za to mohli hlavne koralové útesy, ktoré sú celkom iste pýchou týchto ostrovov. Vďaka ich prítomnosti je tu veľmi rozšírené potápanie sa (dostávame sa k pozitívam).  Spolu s pozorovaním korytnačiek, sú to určite tie najlepšie veci, čo na ostrovoch podniknúť. Určite si zaplaťte nejaké to skupinové šnorchlovanie, podmorský život je tu totižto nádherný a vidieť korytnačku vo voľnej prírode, je určite zážitok na celý život. Na Gili Trawangan sa nachádza aj menšia chovná stanica pre tieto morské tvory. Určite nazrite aj tam. Celkom zaujímavým turistickým lákadlom sú ešte vodné hojdačky. Ak chcete pekné, romantické fotky, isto ich nevynechajte. Nachádzajú sa skoro pred každým plážovým barom.

Gili Islands

Gili Islands

Gili Islands

Po návšteve Gili Islands sa náš výlet po Lomboku skončil. Naša dovolenka však ani zďaleka. Následne sme vyrazili preskúmať vedľajší ostrov Bali. O tom ale snáď niekedy nabudúce…

Nie všetko sa dá stihnúť

Na tomto čarovnom ostrove sme strávili presne 6 dní. Všetko sa za ten čas stihnúť určite nedalo. Kopu krásnych pláží a čarovných vecí sme nevideli. Z tých významnejších by som chcel spomenúť napríklad Sendang Gile alebo Tiu Kelep vodopády, ktoré sú skutočne nádherné, teda aspoň podľa obrázkov, ktoré som videl 😀 . Tou najkrajšou vecou a zároveň aj to čo ma najviac mrzí je, že som nevidel kráter sopky Mount Rinjani, nachádzajúci sa v severnej časti ostrova. Ak sa ale chcete dostať na vrchol, čaká na Vás dosť náročný výstup, na ktorý som si v tropických teplotách a extrémnej vlhkosti naozaj netrúfol. Problémy som niekedy mal už pri oveľa menších vzdialenostiach 😀 . Preto naozaj zvážte svoje sily. Možno ale práve aj vďaka týmto mojím restom, sa sem raz budem chcieť opäť vrátiť. Súťaž: RY25

Zopár záverečných slov

Pokiaľ máte plné zuby známych, exotických destinácií, ktoré sú preplnené turistami, máte v sebe kúsok dobrodruha a objaviteľa, tak by som Vám Lombok rozhodne odporučil. Ja sám som od neho nečakal mnoho a bral som ho iba ako predjedlo, pred jeho väčším bratom Bali. S odstupom času ale hodnotím, že mal v sebe určitý, neopísateľný druh kúzla. Tiež bolo príjemné mať pocit, že na niektorých miestach sme boli jediní, zahraniční turisti, po veľmi dlhom čase. Ak máte z takéhoto dobrodružstva strach, upokojím Vás. Naozaj nemusíte. Keď to zvládli traja turisti ako my, zvládne to naozaj každý 😀 . Pokiaľ Vás Lombok aspoň trošku zaujal, tak s návštevou nečakajte. Pri cestovaní po ostrove sme videli nespočetne veľa rozostavaných hotelov a rezortov. Pomaly sa z neho bude stávať druhé Bali a jeho čaro sa začne vytrácať.


Pokiaľ sa Vám článok páčil, budem neskutočne rád za každú podporu, vo forme zdieľania alebo lajku. Bol by som rád, ak by sa tento blog dostal ku čo najviacej ľudom. Ak by ste chceli hocičo doplniť, či poopraviť, o niečom sa viac informovať, neváhajte využiť komentáre, alebo kontaktný formulár. Všetky použité fotografie som zhotovil ja. Viac ich nájdete na mojom Instragrame.

Sledujte Travellers aj na Facebooku.

Tešte sa na ďalšie články 🙂

Tags : dovolenkainformácieturizmusubytovanie
Brunky

The author Brunky

Som normálny, pracujúci človek, ktorý sústreďuje všetok svoj voľný čas, snahu a peniaze na to, aby toho vo svojom živote dokázal stihnúť čo najviac. To znamená z veľkej časti hlavne cestovať, spoznávať nové miesta, krajiny, iné kultúry, ľudí a pamiatky. Aj vďaka tomu, som založil stránku Travellers.sk.

Komentuj