close
Európa

Filmové štúdiá Harryho Pottera v Londýne

Ak aj Vy alebo vaši známi patríte medzi fanúšikov Harryho Pottera, túto atrakciu nachádzajúcu sa na okraji Londýna si určite nemôžete nechať ujsť. Po ukončení tejto filmovej série sa spoločnosť Warner Bros. rozhodla,  že z filmového štúdia kde vznikali tieto slávne snímky, spraví obrovskú expozíciu pre všetkých fanúšikov čarodejníckeho sveta. A že sa im to teda podarilo.

Základné info o štúdiách

Celý expozičný komplex pozostáva z dvoch soundstage-ov, prepojených menšou vonkajšou časťou s externým výstaviskom. To celé, je mierne oddelené, od zatiaľ stále funkčnej a využívanej časti ďalších filmových štúdií spoločnosti.

Zaujímavosťou z minulosti je, že ešte za čias druhej svetovej vojny,  sa tu nachádzalo významné letisko, ktorého hangár sa následne v roku 1994 využil na natáčanie filmu James Bond: Golden Eye. Práve tento moment odštartoval jeho premenu na filmové štúdio, ktoré sa už iba ďalej rozrastalo. Zo známejších filmov sa tu natáčali napríklad: Star Wars: Epizóda I, Sleepy Hollow a samozrejme, už spomínaný Harry Potter. Po veľkom úspechu týchto snímkov o mladom čarodejníkovi, sa vo Warner Bros. rozhodli tieto štúdia kompletne odkúpiť a následne ich v roku 2012 premeniť na výstavisko venované tomuto filmu. Toľko k histórií…

  • dnes je to jedna z najväčších turistických atrakcií v Londýne
  • priemerná denná návštevnosť je niečo okolo 6000 ľudí
  • prehliadka štúdií trvá 3-4 hodiny (veľkí fanúšikovia tu ale pokojne zotrvajú aj celý deň)
  • štúdiá sa nachádzajú v mestečku Leavesden, približne 29 km od centra Londýna
  • vstupenky si treba zakúpiť cez internet, predávajú sa na určený čas a dátum a následne si ich treba vyzdvihnúť aspoň 20 minút vopred (my sme meškali a problém to nebol, ale určite odporúčam dodržať čas uvedený na vstupenke)
  • cena za rodinný lístok (2 rodičia + 2 deti) je 145€ a za klasický, pre jednu osobu 45€

Ako sa tam dostať

Základ by mal byť najprv sa dostať do Londýna 😀 . K nájdeniu tej správnej a lacnej letenky môžte využiť niektorý z vyhľadávačov, ktoré som už spomínal v nasledujúcom článku.  

Cesta do Londýna

Tu sa Vám naskytajú dve možnosti. Buď svoj výlet spojíte s celkovou návštevou Londýna, prípadne celej Británie a strávite tu zopár dní, alebo, pokiaľ chcete naozaj vidieť iba Warner Bros. štúdiá, skúste zvážiť možnosť  cestovať iba na otočku. Ryanar pri letoch z Bratislavy na letisko Stansted ponúka možnosť skorého ranného letu o 6:30 (v Londýne pristanete už o 7:50 vďaka časovému posunu). Následný odlet späť je o 19:50. Sám som to otestoval a krásne sa to dá stihnúť.

Z letiska London Stansted sa do centra dostanete buď autobusovou alebo vlakovou dopravou. Autobusová je určite lacnejšia. Obojsmerný lístok Vás vyjde okolo 17€. Dopravcovia uvádzajú dĺžku jazdy okolo 60-100 minút. Rozpätie je tak široké kvôli každodenným Londýnskym zápcham a povedal by som, že niekedy sa môže predĺžiť ešte o čosi viac. Za to vlakom máte istotu najrýchlejšieho možného spojenia.  Na Liverpool street sa dostanete už za 47 minút. Obojsmerný lístok stojí síce 27€ ale ak máte na návštevu mesta iba jeden deň, jednoznačne odporúčam radšej túto alternatívu.

Mal by som ešte spomenúť  tú najjednoduchšiu a samozrejme aj najdrahšiu možnosť a tou je pricestovať na iné letisko. Napríklad z Heathrowu sa do centra dostanete úplne jednoducho metrom.

Z centra do štúdií

Dobre. Do centra ste sa teda dostali. Čo potom? Opäť dilema a opäť dve možnosti. Pokiaľ nepočítame s treťou, trochu šialenou, cestovať tam taxíkom 😀 .

Prvá z nich, je využiť oficiálnu kyvadlovú dopravu Warner Bros. zo zástavky King’s Cross. Môžete si zakúpiť lístok na autobus aj so vstupom do štúdií za 80€ alebo iba dopravu týmto spojom za 35€. Ceny sú podľa mňa dosť prestrelené.

Odporúčam využiť druhú z možností a to vlakovú dopravu na zastávku Watford Junction. Vlaky sem chodia pomerne často a za obojsmerný lístok zaplatíte cca 13€. Odchádzajú zo stanice London Euston a lístky si môžte zakúpiť cez internet alebo priamo na stanici v samoobslužných kioskoch. Rovnako si môžte na priloženom webe skontrolovať aj časy odchodov. Dajte ale pozor, na danú stanicu cestujú rôzne typy vlakov. Niektoré Vás tam dostanú za 20 minút a iné až za 50.

Watford Junction je naozaj malá stanička. Z nej sa do sveta Harryho Pottera dostanete už jendoducho a to kyvadlovým double-deckerom. Za spiatočný lístok dáte 3€. Autobus odchádza každých 15-20 minút a svoje nástupište má ihneď pred stanicou. Cesta Vám potrvá okolo 10 minút.

Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter

Konečne ste tu. Z autobusu Vás vysadia rovno pred samotným štúdiom. Vonku si ešte nezabudnite vyzdvihnúť zakúpené lístky a hor sa dnu, do rady na vstup. Tá, aspoň počas mojej návštevy, nebola nijak extrémne dlhá. Počkali sme si možno 15 minúť. Pri čakaní sa môžete pokochať už prvou rekvizitou z filmu a to malou miestnosťou pod schodami, v ktorej Harry spával u Dursleyovcoch.

Spomenul by som ešte možnosť občerstviť sa pred vstupom v Starbuckse, nachádzajúcim sa rovno v hlavnej hale. Na opačnej strane zas nájdete obrovský obchod zo suvenírmi, ktorý ale slúži aj ako východ zo štúdií, takže sa nemusíte báť, určite v ňom skončíte.

Po tom, čo si vystojíte radu a dostanete sa do prvej miestnosti, Vás uvíta sprievodca a rozpovie niečo málo o týchto priestoroch. Následne prejdete do kinosály, kde si zopakujete najznámejšie scény z tejto legendárnej filmovej série. Po skončení zostrihu sa pred Vami otvorí brána do Veľkej sály a Vaša prehliadka sa môže začať.

harry potter studios

harry potter studios

Ďalej sa už po celom areáli pohybujete samy, bez Vášho sprievodcu. Pri rekvizitách, ktoré Vás zaujímajú môžete stráviť toľko času, koľko len chcete. Z Veľkej sály sa ďalej presuniete do obrovskej časti štúdia, kde sa nachádzajú celé modely miestností, kostýmy a veľa ďalších rekvizít.

Čaká tu na Vás aj množstvo interaktívnej zábavy. Napríklad tu nájdete mnoho foto-stanovísk, kde sa budete môcť zvečniť, napríklad aj ako cestujúci Rokforstkého expresu. Prípadne môžete svoje deti prihlásiť na hodinu mágie (podotýkam deti, mňa tam totižto nepustili 😀 ) .

harry potter studios

harry potter studios

Jedným z najväčších lákadiel je nástupište 9 a 3/4, kde sa okrem iného môžete odfotiť ako vchádzate do steny s vozíkom na batožinu. Vyskúšajte navštíviť aj postranné obchodíky a zakúpiť si čarodejnícky prútik, fazuľky všetkých chutí alebo iné známe filmové maškrty (všetky pekne drahé).

harry potter studios

harry potter studios

harry potter studios

Pred vstupom do vonkajšej časti, kde na Vás čaká dom Dursleyovcov, Rytiersky autobus, ďalšie dopravné prostriedky z filmu a mnoho iného, sa ešte môžete osviežiť Butterbeer-om, ktorý Vám načapujú v reštauračnej časti. Podľa môjho skromného názoru, je tento nápoj neskutočne odporný 😀 . Niečo tak divné a sladké som naozaj asi ešte nepil. Ak ste ale prišli s deťmi, tie sa možno potešia (nie, alkohol v tom nieje 😀 ).

Zlatým klincom celých Warner Bros. štúdií je Šikmá ulička, kde sa všetko hýbe, hraje a svieti. Tieto efekty v nej vytvárajú naozaj živú atmosféru. Spolu so zmenšeninou Rokfortského hradu v mierke 1:24, sú to pre mňa jednoznačne najlepšie veci celej výstavy. Rokfort si môžete obísť úplne celý a vychutnať si ho tak kompletne zo všetkých uhlov. Popri tom sa v celej miestnosti raz za čas zmení nasvietenie, aby ste videli, ako vyzerá počas dňa i v noci.

harry potter studios

harry potter studios

harry potter studios

harry potter studios

Zopár záverečných viet

Či už ste veľkým fanúšikom Harryho Pottera, alebo ste videli iba jeden z filmov, na tom nezáleží. Tieto štúdia by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť. Naozaj stoja za to.

Pre tých, čo ich už navštívili mám ale tak isto dobré správy. Už 31. marca sa bude expozícia znova rozširovať a to konkrétne o Zakázaný les. Budete sa ním môcť prejsť a bližšie spoznať mnohé známe príšery. Tvorcovia varujú hlavne pred obrovským pavúkom s nohami dlhými cez päť metrov. Celá prechádzka bude zameraná hlavne na to, aby vo Vás vyvolala pocit, že sa skutočne v lese nachádzate. To majú zabezpečiť najrôznejšími efektami a filmovými trikmi.

Samozrejme toto nieje jediné štúdio kde sa dá stretnúť s tématikou Harryho Pottera. Warner Bros. totižto predalo práva na stavbu zábavného parku firme Universal Studios, ktorá má prehliadku svojich štúdií orientovanú trošku inak. Tá totižto stavia zábavné parky plné kolotočov a horských dráh na rôzne filmové motívy. Iba nedávno otvorili v Los Angeles úplne novú sekciu, zameranú na svet Harryho Pottera. Nájdete tu napríklad hrad Rokfort v skutočnej veľkosti a naozaj veľa iného. O tom už ale v  nejakom ďalšom článku 🙂 .


Pokiaľ sa Vám článok páčil, budem neskutočne rád za každú podporu, vo forme zdieľania alebo lajku. Bol by som rád, ak by sa tento blog dostal ku čo najviacej ľudom. Ak by ste chceli hocičo doplniť, či poopraviť, o niečom sa viac informovať, neváhajte využiť komentáre, alebo kontaktný formulár. Všetky použité fotografie som zhotovil ja. Viac ich nájdete na mojom Instragrame.

Sledujte Travellers aj na Facebooku.

Tešte sa na ďalšie články 🙂

Tags : dovolenkainformácieturizmus
Brunky

The author Brunky

Som normálny, pracujúci človek, ktorý sústreďuje všetok svoj voľný čas, snahu a peniaze na to, aby toho vo svojom živote dokázal stihnúť čo najviac. To znamená z veľkej časti hlavne cestovať, spoznávať nové miesta, krajiny, iné kultúry, ľudí a pamiatky. Aj vďaka tomu, som založil stránku Travellers.sk.

Komentuj