close

Asi tým najznámejším mestom zo Spojených Arabských Emirátov je práve Dubaj. Aj keď nieje hlavným mestom a dokonca ani najväčším, dovolím si cez to všetko tvrdiť, že v rámci turistického ruchu predbieha všetky ostatné. Obrovská zásoba ropy a zemného plynu mu zabezpečila potrebné bohatstvo a premenila ho na mesto budúcnosti, luxusu a ďalších superlatívov. Každoročne sem putuje mnoho turistov, hlavne kvôli oddychu na plážach v hotelových rezortoch. Dubaj ale nieje iba o vylehávaní na pláži. Ponúka toho o veľa viac. Čo sa tu teda dá všetko navštíviť? Ako sa sem najlepšie dostať? Pozrime sa na to podrobnejšie.

Cesta do Dubaja

Čo sa týka leteckých spojení  zo Slovenska a okolia, pripadajú do úvahy dve rozumné možnosti. Tá jednoduchšia, ale zároveň drahšia možnosť, je využiť spojenie priamo z bratislavského letiska so spoločnosťou Flydubai.

Lacnejšia alternatíva a aj tá, ktorú som uprednostnil ja, bol odlet z Budapešti cez Wizzair. Keďže som sa rozhodol pre odlet v mesiaci Január, kedy je v Dubaji stále príjemných 25-30 stupňov, ceny spiatočných leteniek sa pohybovali v rozmedzí od 120€ až 200€. Leto v Dubaji a denné teploty 40+ stupňov po pravde moc nemusím a tento januárový dátum som si naozaj veľmi pochvaľoval. Šesť hodinový let nízkonákladovou leteckou spoločnosťou nie je jeden z tých šťastnejších zážitkov, ale zvládnuť sa dá…

Či už ale poletíte s Flydubai alebo Wizzairom, skončíte aj tak na Al Maktoum International Airport (DWC). Nezúfajte ale, je to plnohodnotné letisko, kde sa nachádza mnoho zmenární, duty free shopy a dokonca aj Mc Donald. Toto letisko je vzdialené od centra o trošku viac ako Dubai Internation Airport, presnejšie 45-60 minút autom, podľa aktuálnej dopravnej situácie.

Do centra sa z neho dopravíte taxíkmi, ktoré majú stanovisko ihneď pred vchodom (taxíky v meste vôbec nie sú  drahé). Alternatíva je Uber, ktorý som sám vyskúšal a ku obchodnému centru Dubai Mall ma jazda vyšla cca 40€. Najlacnejšia možnosť je použiť autobusy F55. Stanovisko majú naľavo od východu z letiska (určite ich neminiete). Tie Vás za 37 minút dovezú na zastávku Ibn Battuta Metro Station 2, odkiaľ sa už jednoducho dostanete metrom RED do celého mesta.

Doprava po Dubaji

Dubaj má veľmi jednoduchý systém hromadnej dopravy. Tvoria ho 2 hlavné metro linky RED a GREEN. Do roku 2030 sa plánuje rozšíriť o ďalšie 4 linky, ale to je zatiaľ iba hudba budúcnosti. dubai metro map

Linka RED je klasická nadzemka, ktorá sa ťahá pozdĺž cesty Sheikh-a Zayed-a, čo je vlastne hlavná dopravná tepna Dubaja. Pokiaľ sa rozhodnete pre hromadnú dopravu, túto linku budete využívať asi najčastejšie. Stojí pri väčšine významnejších lokalitách a je priamo poprepájaná s obchodnými domami pomocou nadzemných chodieb. Celý tento komplex je plne klimatizovaný. Vymyslené to majú naozaj dobre, lebo vo veľkých horúčavách nemusíte ani vyjsť  na ulicu :D.

Linka GREEN je podzemné metro a pokrýva hlavne staršiu časť Dubaja teda Deiru.

Po časti Jumeirah Beach Residence a v jej okolí premáva električka. Dá sa na ňu napojiť priamo z linky RED. Pokiaľ sa  budete chcieť dostať na palmový ostrov, ten má pokrytý nadzemná dráha jednokoľajky. Ďalej tu samozrejme nájdete mnoho menších autobusových liniek, ktoré ale moc potrebné nie sú.

Lístky si kúpite na každej metro zastávke v predajných automatoch, ktoré akceptujú aj platobné karty. Najviac som využíval jednodenný lístok za 22 AED (5.5€). V ponuke sú aj predplatené karty, pri ktorých je Vám suma odpisovaná vždy pri prechode turniketom. Dobíjať sa dajú aj v informačných okienkach. Pokiaľ kupujete iba jednosmerný lístok, udáva sa presná konečná zastávka a daná zóna v ktorej sa zastávka nachádza. Vždy pred kúpou sa Vás automat spýta či chcete kúpiť klasický lístok alebo GOLD. Na rovinu, neviem presne aké výhody Gold ponúka, viem iba, že cestujúci touto triedou majú oddelený vozeň. Pre normálneho turistu ale nepotrebná vec.

Ďalej nezabudnite, že Dubaj je stále moslimskou krajinou, čo pocítite aj v metre, kde nájdete osobitný vozeň pre ženy s deťmi. Hlavne teda páni, dajte pozor kam nastupujete, vyhnete sa tak posmeškom od ostatných turistov, ktorí tam nastúpili deň pred Vami 😀 . Značenie sa nachádza na zemi.

V meste slúži takisto aj Hop on autobusová služba, ktorá má niekoľko okruhov ku významným a zaujímavým miestam. Priznám sa, že nezvyknem využívať tieto služby a pre to sa tu nič viac o nej nedozviete. Keď tak, na priloženej stránke.

Ako som už vyššie spomínal, ceny taxíkov v Dubaji vôbec nie sú vysoké. Povedal by som, že sú veľmi podobné cenám Uberu. Taxíky stoja skoro všade. Pred obchodnými domami sa tvoria dlhé rady, kde vodiči čakajú na potencionálnych zákazníkov. Ako som sa dozvedel, skoro každý vodič pochádza z Pakistanu. Sú to veľmi milý a zhovorčivý ľudia a cesta je skoro vždy príjemná. Pre príklad, 20 minútová cesta taxíkom ma stála 30 AED. Viacej platím v Bratislave.

Pešo sa dá pohybovať po meste zatiaľ stále veľmi ťažko. Pohyb znemožňujú všadeprítomné stavby a obchádzky. Pešie prechádzky si radšej nechajte na mólo pri pláži, prípadne ku Dubai Creek-u.

Čo sa teda všetko oplatí navštíviť?


Deira (Starý Dubaj)

Možno to niekoho prekvapí, ale áno, Dubaj má aj starú časť. Nieje to iba novodobé 20-ročné mesto s mrakodrapmi. Umelý záliv Dubai Creek (mnohými mylne nazývaný riekou), oddeľuje Deiru od tej novej, známejšej časti Dubaja.

Hromadnou dopravou sa sem človek najlepšie dostane metrom a to konkrétne GREEN linkouOdporúčam vystúpiť o čosi skôr, na zastávke Al Fahidi, odkiaľ sa dá rovnou cestou dostať až ku Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding. Je to miesto, ktoré ukazuje pravú arabskú kultúru, s celým komplexom ďalších budov, mnohých múzeami a mešitou.

Je úžasné sa tu prechádzať a nasávať pravú arabskú atmosféru. Nebudete sa vôbec cítiť ako v Dubaji. Najlepšie na tom je, že vstup je zdarma.

Celá táto časť sa nachádza ihneď pri Dubai Creeku. Pokiaľ sa vydáte popri ňom smerom ďalej na západ, budete mať krásny výhľad na Deiru a rôzne staré lodičky plávajúce cez tento záliv. Prejdete aj cez  časť s miestnymi obchodíkmi, kde môžte nakúpiť najrôznejšie suveníry.

Či sa vydáte hlbšie do Deiry pešo, alebo metrom zo zastávky Al Ghubaiba Metro Station 2 je iba na Vás. Potúlajte sa tam a nájdite zlatú uličku alebo trhovisko s koreninami.

Dubai Miracle Garden

dubai miracle gardenUrčite odporúčam návštevu týchto krásnych kvetinových záhrad. Vstup stojí 40 AED (cca 10€), čo za tento zážitok naozaj nieje veľa. Uvidíte napríklad aj lietadlo spoločnosti Emiratets, ktoré sa takisto skladá iba z kvetín. Je tu veľa pekných zákutí, lavičiek a stánkov s občerstvením. Ideálne na oddych od ruchu veľkomesta.

Kedže sem nejde metro, ja som zvolil cestu taxíkom. Aby stála čo najmenej, odviezol som sa metrom do obchodného domu Emirates Mall, čo bola vlastne moja východzia zastávka odkiaľ som si vzal taxík. Odtiaľto je cesta naozaj krátka, zhruba 15 minút, stále rovno po rýchlostnej ceste. Zaplatil som myslím okolo 30 AED.

Emirates Mall

Dubaj má nespočetné množstvo obchodných centier (dobre, nespočetné možno nie, obchodných domov je okolo 80 a stále pribúdajú). Ja ale na nákupy moc nie som. Dvom by som sa ale aj cez to všetko chcel povenovať trošku bližšie.

Ako prvý som vybral Emirates Mall. To kvôli čomu sa ho platí vidieť je obrovská umelá lyžiarska zjazdovka priamo vo vnútri, pri reštauračnej časti.

Pokiaľ sa nechystáte dnu, najlepší spôsob ako si ju pozrieť, je naobedovať sa v nejakej z reštaurácií na druhom poschodí. Najprv som sa obával cien v týchto podnikoch a očakával som vysokohorskú prirážku 😀 . Po tom ako som sa osmelil a navštívil Ázijskú reštauráciu, som ale ostal naozaj milo prekvapený. Ceny prijateľné a volný stôl rovno pri okne. Spokojnosť.

Samozrejme, nazrieť dnu sa dá aj bez návštevy podniku, iba je to z trošku horšieho uhla.

Pokiaľ sa ale lyžovať chystáte, nájdete tam viacero cenových balíčkov, ako si užiť túto atrakciu. Ak prídete v krátkom tričku nezúfajte, kompletné vybavenie sa vypožičiava pri vstupe.

Mall of the emirates

Dubai Mall

Je  najväčšie obchodné centrum na svete, ktoré pozostáva z 1 200 obchodov a stratiť sa v ňom je naozaj ľahké 😀 . Jeho návštevu určite nevynecháte, kedže sa cez neho vstupuje do najvyššej budovy sveta Burj Khalifa. Ale o tom o čosi neskôr.

Jeho hlavným lákadlom je najväčšia fontána (opäť dačo najväčšie :D), ktorá sa nachádza rovno pred ním. Show začínajú denne o 18:00 a opakujú sa každú pol hodinu až do 23:00. Sú aj dve poobedné predstavenia o 13:00 a 13:30. Ak chcete dobrý výhľad, mali by ste si začať hľadať miesto o hodnú chvíľu skôr. Okolie fontány býva totižto neuveriteľne preplnené. Pri tom je aj tak najlepší výhľad z vrcholu mrakodrapu. Myslite na to pri kúpe lístkov na rozhľadňu Burj Khalifa.

Dubai Mall nie je ale iba o fontáne. Z vecí čo sa oplatí spomenúť a vidieť to sú napríklad:

 • SEGA Republic – zábavné centrum zamerané na najrôznejšie hry, s pár kolotočmi a horskou dráhou
 • Klzisko
 • neuveriteľne obrovský Foodcourt
 • Vodopády zo skákajúcimi sochami
 • The Groove – ako keby mestská ulička, ale s desiatkami dáždnikov nad Vašou hlavou (veľmi fotogenické)
 • Dubai Aquarium a Underwater Zoo (to si dovolím rozpísať trošku viac)

Opäť najväčšie (nieje možné aby si tým niečo nekompenzovali…) akvárium rozhodne neprehliadnete. Na jeho hlavnú nádrž, nachádzajúcu sa približne v strede obchodného centra sa môžete dívať koľko len chcete a úplne zadarmo. Zaplatíte až v prípade, že chcete navštíviť tunel, ktorý vedie popod neho, potápať sa v ňom alebo si pozrieť ZOO, ktorá sa nachádza na najvyššom poschodí Dubai Mall-u.

Spôsobov, ako si zakúpiť lístky je mnoho. Ten najlacnejší je zvoliť si kombinovaný lístok aj so vstupom na mrakodrap Burj Khalifa. Tieto lístky predávajú cez web mrakodrapu, alebo priamo pred akváriom.

Systém predaja vstupenek na mieste bol ale dosť podivný. Mal som dve možnosti. Buď si klasicky vystáť radu, alebo naraziť na jedného z pracovníkov akvária, ktorí sa len tak random prechádzali medzi ľuďmi. Keď ste sa im zapáčili, (naozaj neviem podľa čoho si vyberali) oslovili Vás, dali ste im svoje peniaze a oni Vám za pár minút priniesli lístok. Z tejto techniky som bol naozaj prekvapený a najprv som si myslel, že som sa nechal dobrovoľne okradnúť :D.

Cenník rôznych balíčkov a aktivít Vám linkujem sem.

Zábavné parky v Dubaji

Síce trošku ďalej od centra ale Dubaj vie potešiť aj milovníkov kolotočov a horských dráh. Určite by som spomenul IMG Worlds of Adventurektorý je (už je to trápne) najväčším indoorovým zábavným parkom na svete, čo sa hodí hlavne v lete, pri neznesiteľných tropických teplotách. Nájdete tu zóny inšpirované hrdinami Marvelu, alebo rozprávkami televíznej stanice Cartoon Network. Najväčším lákadlom je ale najrýchlejšia horská dráha v Dubaji menom Velociraptor.

Obrovský konkurent, ak nie aj jasný víťaz je sieť Dubai Parks. Pozostáva z troch rôznych tematických parkov, nachádzajúcich sa blízko pri sebe v jednom areály:

 • Motion Gate – novootvorený zábavný park inšpirovaný Hollywoodom a jeho filmami
 • Bollywood – ako názov hovorí, inšpirovaný je bollywoodskou filmovou tvorbou
 • Legoland – to snáď opisovať nemusím

Pláže a aquaparky

burj al arabJe to tu! Dostali sme sa, pre mnohých, k tomu najväčšiemu lákadlu tohto mesta. Opaľovanie sa a kúpanie. Tieto dve veci sú v Dubaji na každodennom poriadku. Ktoré miesta sú na to tie najlepšie?

Možností je mnoho. Veľa hotelov vlastní súkromné pláže, na ktoré sa nedá dostať vôbec, alebo Vás tam pustia iba za určitý poplatok. Ja sa budem venovať len tým, ktoré sú zdarma.

Asi každý, kto navštívi toto mesto, chce uvidieť ikonický hotel Burj al Arab. Mám pre Vás dobrú správu. Pláže na pravo od neho sú voľne prístupné a tak si pri kúpaní môžete do sýta vychutnať výhľad na tento 7-hviezdičkový hotel. Keď sa prejdete trošku ďalej po promenáde, môžete naraziť na rôzne bary, či miesta s rôznymi športovými aktivitami. Celá pasáž má niekoľko kilometrov. Nachádzajú sa na nej aj miesta pokryté internetom, ktoré fungujú na solárnu energiu.

Na túto pláž sa dostanete jednoducho. Z Emirates Mall sa sem odveziete autobusom číslo 81 alebo taxíkom za pár drobných.

Ak sa Vám more zunuje, môžete navštíviť aj aquapark Wild Wadi, ktorý je odtiaľto na skok. O ňom Vám bohužiaľ bližšie nepoviem a to z toho dôvodu, že ja sám som sa rozhodol radšej pre návštevu Aquaventure Waterpark-uSvoje rozhodnutie som  určite neľutoval. Viac sa ale dozviete v samostatnom článku o hoteli Atlantis the Palm.

Ďalším veľmi známym miestom na kúpanie je pláž JBR, s výhľadom na palmový ostrov. Toto miesto je trošku rušnejšie ako pláž pri Burj al Arab. Je tu cítiť viac luxusu. Nájdete tu mnoho reštaurácií, obchodov a barov. Celá pláž je obklopená vysokými mrakodrapmi tejto rezidencie.

Keď sa ju rozhodnete navštíviť, nezabudnite sa prejsť aj do Dubai Maríny, kde boháči vystavujú svoje drahé jachty. Čaká Vás tu pekná prechádzka prístavom s výhľadom na výškové budovy.

Najjednoduchšia cesta sem je pomocou RED linky a následne električky. Zo zastávky metra sa sem dá ale úplne jednoducho dostať aj pešo, príjemnou prechádzkou cez prístav.

dubai marina

Burj Khalifa

Podľa môjho skromného názoru, pláže ale nie sú tým najlepším, čo sa dá v Dubaji navštíviť. Za mňa je to bez pochyby najvyššia budova sveta Burj Khalifa. Tento mrakodrap meria neuveriteľných 828 metrov a postavený bol v roku 2010. Ako som už spomínal, vstupuje sa do neho cez prízemné podlažie Dubai Mallu.

Lístky jednoznačne odporúčam kúpiť cez internet. Dajte ale pozor, väčšinou sú vypredané už na niekoľko dní dopredu. Kupujú sa na konkrétny čas, ktorý si ale dobre rozmyslite. Majte na pamäti, že časy okolo západu slnka sú veľmi žiadané. Každý chce vidieť mesto aj za dňa aj v noci. Ku tomu všetkému je to aj čas, kedy začína svoje predstavenie fontána, ktorú jednoznačne odporúčam vidieť z vrchu. Takisto musíte zohľadniť aj čas strávený v radách, lebo síce budete mať lístok dajme tomu na piatu, ale koľko si počkáte na výťah hore, to je už otázne.

Práve tu sa dostávame k dileme o výbere správneho lístka. Každý nech sa v tomto sám rozhodne ako uzná za vhodné. Ja Vám len poviem ako som sa rozhodol ja (len upozorňujem, že nie som žiaden boháč, mám úplne priemerný plat). Stojím si ale za názorom, že keď niekam cestujem, chcem z toho vyťažiť maximum, lebo najpravdepodobnejšie sa tam už nikdy viac nevrátim. Preto, ak mám možnosť sa dostať na najvyššiu budovu sveta, chcem ísť aj skutočne najvyššie. Teraz som trošku predbehol. Vysvetlím.

V ponuke sú totižto dva typy lístkov a to: AT THE TOP a AT THE TOP SKY. Rozdiely sú pekne zhrnuté na priloženej stránke ale aj cez to by som ich rád rozobral  ešte o čosi detailnejšie.

Poďme hneď na ten základný faktor a to ten, že AT THE TOP SKY je skoro trojnásobne drahší. Čo zaňho teda dostanete? Prístup na 148. poschodie, čo je najvyššia rozhľadňa na svete. Odporúčaný čas, ktorý tu máte stráviť je 30-45 minút. Nikto Vás ale nekontroluje a tak môžte v kľude ostať dlhšie. Ešte pred samotnou cestou na vrchol, Vás vo vyhradenej miestnosti pohostia arabskými koláčmi a čajom. Rovnako nájdete malé občerstvenie aj hore, vo forme ovocných nápojov a ďalších koláčikov. Taktiež sa tam nachádzajú kreslá a gauče, kde si môžete po ťažkej ceste výťahom oddýchnuť 😀 . Kvôli limitovanej kapacite to tam nieje preľudnené. Následne sa presuniete na 125 a 124 poschodie, kde môžete stráviť toľko času, koľko len chcete. So základným lístkom sa dostanete iba tam.

burj khalifa at the top sky

Z najväčšiu výhodu SKY lístku by som určil preskočenie rád. Takto to naozaj neznie nejak úžasne, ale pri ceste hore som ušetril určite dobrú hodinu čakania, kedy sme mohli preskočiť všetkých ostatných a použiť výťah iba pre SKY hostí. Po ceste dolu, keď som si myslel, že už pre nikoho nie som dôležitý a strávim dve hodiny v rade na výťah, (rada bola minimálne dva krát väčšia ako pri ceste hore) ma veľmi milo prekvapilo, že takisto sme sa mohli cez všetkých predbehnúť.  Chcel by som ešte podotknúť, že som navštevoval Burj Khalifa v čase, keď bolo v Dubaji minimum turistov. Neviem si predstaviť, aké rady sú tam počas sezóny.

Zhodnotenie je, že vďaka SKY lístku som ušetril minimálne tri hodiny času, stihol západ slnka a mal krásny výhľad na fontánovú show. Samozrejme to najdôležitejšie, bol som skutočne najvyššie! Či to za to stojí nechávam iba na Vás.

Ostatné

dubai canalDo tejto kategórie som sa rozhodol zaradiť rôzne maličkosti, ktoré sa nevošli vyššie. Ako napríklad, že zaujímavá je už samotná jazda RED nadzemnkou okolo najvyšších mrakodrapov. Konkrétne od zastávky Business Bay až po World Trade Centre.

Taktiež odporúčam navštíviť Dubai Canal a promenádu popri ňon. Nachádza sa tu most, z ktorého sa rúti nasvietený vodopád. Vždy, keď pod ním prechádza loď, sa tok vody automaticky preruší. Túto novinku spustili iba nedávno. Nefunguje ale celý deň, vodopád spúšťajú od 18:00. Hore na tento most sa môžete dokonca vyviesť výťahom a ocitnete sa na obrovskej Sheikh Zayed Rd. odkiaľ je úžasný výhľad.

Veľmi obľúbené sú tak isto aj výlety do púšte, na rôzne safari alebo jazdy po piesočných dunách. Nezabudni vyskúšať aj tie.

Dobrý nápad je si na jeden deň odskočiť do nie veľmi vzdialeného, hlavného mesta Abu Dhabi. Pozrieť si tam môžte, okrem iného, krásnu mešitu šejka Zayeda alebo Ferrari park.

Posledný tip, je pozrieť si dominantu palmového ostrovu a to samotný hotel Atlantis a všetky jeho atrakcie, teda Aquawenture Waterpark a Lost chambers (oveľa lepšie ako Dubai Aquarium). Naozaj neoľutujete. Venoval som tomu samotný článok na ktorý sa presmerujete kliknutím na tieto slová.


Všeobecné informácie

 • základnou menou je AED teda Dirham cca 0.256€
 • skoro každý hotel požaduje pri check-ine depozit (vačšinou 500AED)
 • cez letné mesiac dosahuje teplota až 45 stupňov, cez zimné sa odporúča sveter, na chladnejšie večery
 • je zakázané fotografovať moslimské ženy, paláce, vládne a vojenské inštitúcie
 • niektoré internetové stránky sú blokované
 • voda je úžitková, konzumovať sa neodporúča
 • elektrické zásuvky sú anglického typu
 • časový posun cez zimný čas +3 hodiny, letný čas +2 hodiny
 • na vstup do krajiny stačí platný cestovný pas
 • cena potravín nieje výrazne vyššia ako na Slovensku
 • alkohol sa podáva väčšinou iba v hotelových komplexoch
 • dbajte ohľad na arabské kultúrne zvyky a Ramadán (nekritizovať vieru a náboženstvo, pozor na prejavy homosexuality, partnerské prejavy, odhaľovanie sa a podobne)

Ako doplnok prikladám mapu všetkých lokácií. TU.


 

Pokiaľ sa Vám článok páčil, budem neskutočne rád za každú podporu, vo forme zdieľania alebo lajku. Bol by som rád, ak by sa tento blog dostal ku čo najviacej ľudom. Ak by ste chceli hocičo doplniť, či poopraviť, o niečom sa viac informovať, neváhajte využiť komentáre, alebo kontaktný formulár. Všetky použité fotografie som zhotovil ja. Viac ich nájdete na mojom Instragrame.

Sledujte Travellers aj na Facebooku.

Tešte sa na ďalšie články 🙂

Tags : doparvadovolenkadubajinformácieturizmus
Brunky

The author Brunky

Som normálny, pracujúci človek, ktorý sústreďuje všetok svoj voľný čas, snahu a peniaze na to, aby toho vo svojom živote dokázal stihnúť čo najviac. To znamená z veľkej časti hlavne cestovať, spoznávať nové miesta, krajiny, iné kultúry, ľudí a pamiatky. Aj vďaka tomu, som založil stránku Travellers.sk.

1 Komentár

Komentuj