close

Pokiaľ plánujete návštevu druhého najväčšieho mesta Španielska a zároveň hlavného mesta Katalánska, prinášam Vám zopár tipov na miesta a pamiatky, ktoré rozhodne nezabudnite navštíviť. Rovnako nejaké základné informácie alebo rady, ako sa tam čo najľahšie dostať  .

Aký zvoliť let?

Z Bratislavy lieta spoločnosť Ryanair na letisko v meste Girona. To je vzdialené od centra Barcelony asi 90 minút cesty autobusom. Jednosmerný lístok stojí 16€ a obojsmerný 25€.

Kvôli tomuto drahému spojeniu a dlhej ceste z letiska skúste zvážiť radšej odlet z Viedne. Tie zabezpečuje napríklad spoločnosť Vueling. Letenky sú síce o čosi drahšie ale priletíte na hlavné barcelónske letisko El Prat. Odtiaľ sa dostanete priamo do centra metrom alebo letiskovými autobusmi. Jednosmerný lístok za 10 minútovú cestu Vás vyjde 5€.

Čo všetko vidieť?

Ešte pred tým, než Vám ukážem tie najzaujímavejšie miesta Barcelony (aspoň teda podľa mňa 😀 ), by som chcel povedať, že toto všetko sa mi podarilo stihnúť prejsť počas dvojdňovej návštevy. Priznávam ale, že miestami to bolo naozaj dosť náročné. Pokiaľ by ste teda chceli vidieť všetky z týchto uvedených vecí, naplánujte si aspoň o jeden deň viac 😀 . A teraz už poďme na to…

Azda tou najnavštevovanejšou pamiatkou celej Barcelony je Sagrada Familia. Dúfam, že predstavovať toto večne rozostavané dielo architekta Antionia Gaudího príliš nemusím. Čo ale musím, je povedať Vám, že je obrovská škoda všadeprítomných žeriavov a nikdy nekončiacich prác na tejto budove. Presne tieto veci mi dokážu pokaziť príjemný dojem z pamiatky. Dnu som sa bohužiaľ nedostal, nakoľko vstupenky boli vypredané už na šialené tri dni vopred. Pokiaľ sa chcete poučiť z mojich chýb, lístky si zabookujte v predstihu na tejto stránke. Na kompletnú prehliadku interiéru a veží si pripravte 29€ (vitajte v Barcelone, pamiatky sú tu drahé).

Sagrada Familia

Keď už som  začal, budem teda pokračovať ďalšími Gaudího dielami. Dovolím si tvrdiť, že druhým najvýznamnejším je park Güell. Už pri vstupe Vás privítajú dva utešené domčeky s rukopisom tohto katalánskeho architekta.

Určite sa oplatí preskúmať celý park. Nájdete v ňom krásne výhľady, stĺpy pripomínajúce potoky lávy, keramické mozaiky, Gaudího múzeum, či najznámejší Sál stovky stĺpov (je ich tam 86, naozaj neviem prečo sa to tak volá 😀 ), nachádzajúci sa hneď za hlavným schodiskom, pod veľkou terasou. Konkrétne do tejto posledne spomenutej  časti parku sa ale platí vstupné v hodnote 7€, pričom lístky sa dajú zakúpiť na tomto webe. Rovnako ako v prípade Sagrada Familie, tak aj tu, si ich odporúčam zaobstarať predom. Musíte si totižto zvoliť konkrétny čas a dátum návštevy a to všetko kvôli enormnému dopytu turistov.

Park Güell

Park Güell

Ak Vám Gaudího náhodou nebude stačiť, po celej Barcelone nájdete mnoho ďalších domov, ktoré navrhoval. Ja som sa rozhodol pozrieť Casa Milá, Casa Batló, Casa Amatller a Güell Palace.

Casa Milá

Casa Batló, Casa Amatller

Kedže vstupné do každého jedného z nich stojí okolo 20€, vybral som si iba jeden, ktorý som navštívil. Čo sa exteriéru týka, najviacej ma oslovil Batló (na obrázku v pravo) a tak práve on dostal moje peniaze 😀 .

Casa Batló

Casa Batló

Gaudího máme z krku a rovno sa vrhnem na to, čo sa mne osobne páčilo najviac. Zhodou okolností to je vec (alebo rovno niekoľko vecí), kde sa konečne nemuselo nič platiť. Bolo to námestie Espanya a cesta ku Magickej fontáne, či ešte vyššie, cez Národné múzeum katalánskeho umenia až na samotný hrad Montjuïc. Odporúčal by som to absolvovať celé, ako taký malý mini-výletík na jedno popoludnie.

Plaça Espanya

Poďme na to pekne po poriadku. Na danom námestí, ktoré som zvolil ako štartovný bod, sa nachádza prvý bod záujmu, Arenas de Barcelona, čo je vlastne veľký obchodný dom. Na najnižšom poschodí nájdete reštaurácie a supermarket, čo spomínam iba pre to, aby ste v prípade núdze nemuseli blúdiť 😀 . Kvôli čomu je ale tento obchoďák zaujímavý je to, že vonku, rovno pred ním, nájdete presklenný výťah s ktorým sa môžete vyviesť na jeho strechu, ktorá slúži ako rozhľadňa. Tento špás Vás bude stáť jedno euro. Verte mi, výhľad z nej naozaj stojí za to. Pozor! Teraz nastupuje „neuveriteľný tip“ vďaka ktorému toto jedno euro môžete ušetriť 😀 . Z vnútra Arenas de Barcelona sa dá totižto dostať na strechu úplne zdarma a úplne legálne (jediné čo musíte spraviť, je vyznať sa v zložitej spleti eskalátorov 😀 ).

Plaça Espanya

Ku Magickej fontáne sa z pred obchodného centra dostane cestou, ktorú začínajú dve veže podobného typu, ako nájdete napríklad v Benátkach na Námestí svätého Marka. Nemajte strach, nenachodíte sa moc, aj keď bude terén mierne do kopca. Totižto počas celej cesty nahor sú všade eskalátory. Fontánu jednoznačne odporúčam navštíviť aj v čase jej programu od 21:00, kedy bez prestávky hrá známe hudobné hity a vytvára neskutočnú vodnú show.

Font Màgica de Montjuïc

Pokiaľ sa dostanete až na vrchol ku múzeu, naskytne sa Vám naozaj nádherný výhľad na fontánu a celé námestie. Múzeum umenia som na moju veľkú škodu nestihol. Počul som ale o ňom, že aspoň toto jedno sa v Barcelone naozaj vidieť oplatí.

Palau Nacional

Ak sa rozhodnete pokračovať ďalej a obídete ho, dostanete sa do olympijského parku. Hlavná aréna Open Camp je voľne prístupná verejnosti a môžete do nej bez problémov nakuknúť.

Open Camp

Následne sa od nej vydajte cestou doľava a po pár minútach narazíte na stanicu lanovky. Tá Vás za 12€ (obojsmerný lístok) odvezie až na úplný vrch kopca, ku hradu Castell de Montjuïc. Samozrejme sa dá ku nemu dostať aj pešo ale cesta mi prišla naozaj dlhá. Stúpanie do strmého kopca som radšej vymenil za zážitok z lanovky.

Funicular de Montjuïc

Na samotnom hrade ide skôr o výhľady ako o dáku expozíciu. Tomu nasvedčuje aj vstupné, ktoré je prijateľných 5€.

Montjuïc Castle

To by sme mali. Presuňme sa teraz do úplného centra mesta. To je pomerne malé a všetky pamiatky sú dostatočne blízko pri sebe, takže ich ponavštevujete jednoducho a rýchlo. Ja som začal deň pri barcelonskom Víťaznom oblúku, odkiaľ som sa cez krásny Ciutadella Park dostal až ku Basilica of Santa Maria del Mar. Nech sa páči zopár fotiek, nech viete o čom hovorím…

Arco de Triunfo

Ciutadella Park

Basilica of Santa Maria del Mar

Cez krásne historické uličky som ďalej smeroval do Palau de la Música Catalana, čo je vlastne koncertná hala, postavená pre katalánsky zbor, zaradená do svetového dedičstva UNESCO. Návšteva trvá približne hodinu. Po celej budove sa pohybujete spoločne so sprievodcom, pričom sa dozviete veľa zaujímavých faktov z histórie. Osobne odporúčam, bol som spokojný a konečne dáka zaujímavá stavba ktorú nepostavil Gaudí 😀 . Cena vstupného bola 18€.

Palau de la Música Catalana

Palau de la Música Catalana

Túlanie sa po gotickej štvrti medzi všadeprítomnými španielskymi hudobníkmi som si neskutočne užil. Páčila sa mi aj návšteva Cathedral of Barcelona, kde sa za pár euro dalo dostať aj na strechu tejto stavby. Od nej, to je už iba zopár krokov na známu ulicu La Rambla. Pokiaľ sa na nej ocitnete v čase obeda, určite navštívte utešené námestíčko Plaça Reial, kde nájdete samé reštaurácie a budete mať z čoho vyberať. Pokiaľ budete mať šťastie, pri jedle Vám budú predvádzať svoje kúsky tí najrôznejší pouliční umelci.

Cathedral of Barcelona

gothic quarter barcelona

 Plaça Reial

La Rambla

La Rambla je (aspoň teda pre mňa) zbytočne príliš rušná, preplnená a moc ma tým pádom neoslovila. Rovnako ako hlavná mestská pláž Barceloneta, kam som sa odtiaľ vydal. Chcel by som spomenúť, že mesto som navštívil v apríli, kedy ešte nebola sezóna úplne rozbehnutá. A aj napriek tomu bola celá pláž neuveriteľne preľudnená (na fotke je tá najkľudnejšia časť, ktorú som našiel). Dlho som sa teda nezdržal.

Barceloneta beach

Deň som sa rozhodol zakončiť večerným posedením pred nasvieteným mrakodrapom Agbar Tower pripomínajúcim…(londýnsky Gherkin samozrejme :D).

Agbar Tower

Na samotný koniec som si nechal naozajstné čerešničky. Nie sú to totižto veľmi známe pamiatky, ktoré sa v Barcelone navštevujú a aj napriek tomu boli pre mňa jedny z tých najzaujímavejších.

Prvú spomeniem bývalú nemocnicu Hospital de la Santa Creu i Sant Pau. Celý tento komplex budov je zaradený v UNSECO a môžete ho preskúmať aj bez sprievodcu. Architektúra je tu naozaj nádherná (opäť žiaden Gaudí). Dostanete sa sem pomerne jednoducho a to buď pešo od chrámu Sagrada Familia alebo autobusmi, ktoré majú stanovisko rovno pred vstupom. Za lístky zaplatíte 13€.

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau

Druhou pamiatkou je Temple of the Sacred Heart of Jesus. Tá nieje turistami priveľmi navštevovaná hlavne kvôli jej polohe. Nachádza sa totižto na kopci na úplnom severe mesta. Cesta hromadnou dopravou je sem naozaj komplikovaná a zahŕňa niekoľko prestupov. Ja som sa kvôli tomu rozhodol použiť jediný krát za celý výlet taxík. Ten som si zohnal pri parku Güell, kam sa dá dostať jednoducho metrom. Jazda trvala približne pol hodinku a zaplatil som necelých 20€. Stálo to ale za to. Čakal na mňa jednoznačne najkrajší výhľad na úplne celé mesto. Na moje prekvapenie sa tu nachádzal ešte zábavný park s kolotočmi, ako bonus.

Temple of the Sacred Heart of Jesus

Temple of the Sacred Heart of Jesus

Barcelona

Niektoré známe lokality som na mojom výlete ale nenavštívil. Predsa len, nedá sa stihnúť všetko a niekedy ani vlastne ani netreba. Konkrétne by som spomenul Barcelónske akvárium a štadión Camp Nou.

Vstup do akvária je 18€ a rozhodol som sa ho vynechať z jednoduchého dôvodu. Pred pár mesiacmi som totižto bol v  Dubaji, kde som si akvárií užil až až. Viac info v mojom článku o Dubaji (klikni).

No a snáď ten najznámejší futbalový štadión na svete som sa rozhodol vynechať kvôli tomu, že jednoducho nie som veľkým fanúšikom tohto športu (neukameňujte ma prosím 😀 ).   Vyhľadal som Vám ale aspoň cenu lístku. Tá je 25€.

Na záver prikladám moju vlastnú mapku so všetkými pamiatkami spomenutými v tomto článku.


Ostatné informácie a rady

  • úradným jazykom je španielčina ale rozpráva sa tu hlavne katálnsky (ľudia rozumejú aj aj)
  • dohovoriť sa anglicky bol celkom problém (možno iba zlá skúsenosť)
  • časové pásmo je rovnaké ako u nás
  • elektrické zásuvky sú tak isto rovnaké
  • hotely a ubytovania celkovo, sú pomerne dosť drahé
  • Airbnb a Uber sú oficiálne zakázané (taxíkov je tu ale neúrekom a ceny nie sú až tak horibilné, ako som čakal), na privolanie vozidla môžete použiť napríklad aplikáciu Hailo
  • v poobedných hodinách majú domáci siestu, čo znamená, že väčšina obchodov je zatvorená (múzeí a pamiatok sa to ale moc netýka)
  • po celej Barcelone je neuveriteľné množstvo Tapas barov (musíte si objednať aspoň 3-4 tapas aby ste sa najedli) a nájsť normálnu reštauráciu môže byť seriózny problém
  • určite vyskúšajte miestnu špecialitu Paellu (odporúčam s darmi mora)
  • metro je výborne riešené a dostanete sa s ním k skoro úplne všetkým pamiatkám, jednosmerný lístok stojí skoro dve eurá (oplatí sa kúpiť 10 jázd za 9.95€)

Pokiaľ sa Vám článok páčil, budem neskutočne rád za každú podporu, vo forme zdieľania alebo lajku. Bol by som rád, ak by sa tento blog dostal ku čo najviacej ľudom. Ak by ste chceli hocičo doplniť, či poopraviť, o niečom sa viac informovať, neváhajte využiť komentáre alebo kontaktný formulár. Všetky použité fotografie som zhotovil ja. Viac ich nájdete na mojom Instragrame.

Sledujte Travellers aj na Facebooku.

Tešte sa na ďalšie články 🙂

Tags : dovolenkaeurópainformácieturizmus
Brunky

The author Brunky

Som normálny, pracujúci človek, ktorý sústreďuje všetok svoj voľný čas, snahu a peniaze na to, aby toho vo svojom živote dokázal stihnúť čo najviac. To znamená z veľkej časti hlavne cestovať, spoznávať nové miesta, krajiny, iné kultúry, ľudí a pamiatky. Aj vďaka tomu, som založil stránku Travellers.sk.

Komentuj