close

Som naozaj veľmi rád, že konečne prišiel ten deň (prvý krát v histórií tohto blogu), kedy môžem uverejniť článok, ktorý som nepísal ja. Tento web sa volá Travellers a vždy som si predstavoval aby bol tvorený cestovateľmi pre ďalších cestovateľov. To znamená, že hocikto, kto by mal chuť podeliť sa o svoje skúsenosti a zážitky, rady či triky z ciest a nemá nutkanie zakladať si vlastný blog, mi môže zaslať svoje poznatky, ktoré následne uverejním (prípadne sa na ne najprv spolu pozrieme, dačo upravíme a podobne).

Presne takto mi zaslal článok aj čitateľ Marek s priateľkou Karolínou, ktorí spoločne navštívili ostrov Cyprus. Čo všetko videli sa dočítate nižšie. 

Dôležité informácie pred cestou

 • potrebné doklady: Cyperská časť  – občiansky preukaz, Turecká časť – cestovný pas
 • jazdí sa vľavo
 • elektrické zásuvky ako v Anglicku
 • netečie pitná voda
 • časový posun + 1 hod.
 • ceny podobné ako na Slovensku

Naša cesta

Na Cyprus sme sa vybrali na prelome februára a marca. Bolo to v období, kedy sa dajú kúpiť letenky asi za najnižšiu cenu, keďže sú to najchladnejšie mesiace v roku a o nejakej sezóne sa tu nedá vôbec hovoriť. Kúpanie v mori je v tomto čase skoro nemožné alebo vhodné iba pre skutočných fanúšikov otužovania. Teplota vzduchu dosahuje okolo 15-16 stupňov Celzia vo februári a v marci o stupeň – dva viac. My sme však po vylehávaní na pláži netúžili. Našim cieľom bolo skôr prejdenie pamiatok a zaujímavosti celého ostrova, ktorých je tu celkom dosť. Odlietali sme z Budapešti, pričom prílet do cieľového mesta Larnaka bol vo večerných hodinách. Cestovali sme spoločnosťou Wizzair.

Upozornil by som, že pri tomto dopravcovi je naozaj dobré dodržiavať pravidlá ohľadom veľkosti batožiny, nakoľko zvyknú robiť kontroly a poplatky pri odletových bránach sú následne astronomické (pri porovnaní s cenou letenky).

Let

Po pristáti v Larnake sme si rovno zamierili vyzdvihnúť auto, zapožičané cez spoločnosť Rentalcars.com. Určite si ho odporúčam rezervovať vopred cez internet, nakoľko sa dá nájsť cena aj okolo 10€ na deň. Požičanie auta na Cypre je asi najrozumnejšie riešenie, ak plánujete cestovať po ostrove. Veľa zaujímavosti je totižto na odľahlých miestach, kde si ani neviem predstaviť sa dopravovať bez auta. Turisti na požičaných autách majú značky červenej farby, takže aj domáci berú ohľad na takto označené automobily.

Šoférovať tu nie je žiadna veda. Cesty sú prázdne a pomerne kvalitné. Treba si len zvyknúť na jazdu vľavo, ktorá tu zostala ešte po Britoch.

bezplatne parkovanieNaše ubytovanie v Larnake sa nachádzalo v centre mesta, asi 2 minúty pešou chôdzou od hlavnej promenády. Zaparkovať tu auto bol dosť problém. Máte možnosť zaplatiť parkovné približne 5 eur na celú noc alebo skúsiť pohľadať skryté miesta, kde sa neplatí. Tip na bezplatné parkovanie môžete vidieť na mape.

Promenáda v Larnake je pekná a má svoju atmosféru. Ponúka veľa reštaurácií, kaviarní aj fast-foody známych značiek. Horšie je to s vodou a plážou, tá takou krásou neoplýva. Ďalej od mora, v centre Larnaky, nájdete množstvo pekných uličiek, typických pre toto mesto.

Najkrajšou pamiatkou Larnaky je kostol svätého Lazarusa v úplnom centre mesta, kde sú sprístupnené aj hrobky. My sme boli pozrieť aj na známe slané jazero pred mestom. Mešita pri ňom vyzerá zvonku pekne, no po vstupe dnu nie je naozaj ničím zaujímavá. To skôr voľne žijúce plameniaky na tomto jazere sú naozaj krásne a vo voľnej prírode sme ich videli prvýkrát. Jeden deň na načerpanie atmosféry a prejdenie týchto najzaujímavejších vecí v Larnake je určite postačujúci.

Mešita

Toto mesto má však strategickú polohu a je možné z neho podnikať výlety na všetky strany ostrova. My sme sa vybrali smerom na východ na Ayia Napa. Po ceste sme sa zastavili na jednej z top pláži Cypru – Nissi Beach, ktorá je známa tým,  že sa z nej dá peši cez more prejsť na menší ostrovček (samozrejme, pokiaľ nie je priechod zaplavený). Nám šťastie prialo a podarilo sa nám tam dostať, pri čom sme mali vodu asi po kolená. V podstate na ňom nebolo nič dôležité, len pekný pohľad na pláž a rozostavané hotely.

Pod názov Ayia Napa spadá skoro celý výčnelok na východe Cypru. Je tu veľa prírodných zaujímavosti ako útesy, jaskyne a vyhliadka, na ktorú sa dá dostať asi po 20-tich minútach chôdze. Určite to stojí za pochodenie (prejazdenie autom).

Asi najväčší dojem na nás urobil prírodou vytvorený kamenný most.

Po preskúmaní Ayia Napa, čo nám trvalo približne 2-3 hodiny, sme na večer zamierili do tureckej časti Cypru. Prechod sem je možný iba na určených miestach a ide o normálne hranice. Na ich prekročenie je pre cestovateľa zo Slovenska potrebný cestovný pas. Ak máte požičané auto, je potrebné zaplatiť na hraniciach poistenie platné v tureckej časti. Vybavenie netrvalo dlhšie ako 10 minút a zaplatili sme 20€ na 3 dni. Po prechode hranicami sme zažili menší kultúrny šok. Táto časť ostrova je oproti tej južnej omnoho zaostalejšia a hneď vám navodí pocit, ako keby ste boli v skutočnom Turecku.

Do Famagusty sme dorazili až večer. Zamierili sme preto rovno do centra, ktoré má nepochybne svoju atmosféru. Hlavnou dominantou je bývala katedrála prerobená na mešitu. V jej okolí je zopár uličiek a hradby okolo mesta, po ktorých sa dá poprechádzať. Famagusta je známa aj uzavretou štvrťou (mestom duchov), kde sa nachádzajú opustené hotely a budovy. Do tejto časti sme sa ale pozrieť už nestihli.

Ďalší deň sme si za náš cieľ vybrali hlavné mesto Cypru – Nikóziu, vzdialenú od Larnaky 50 km. Toto mesto je zaujímavé okrem iného aj tým, že je posledným rozdeleným hlavným mestom na svete. Na presun medzi južnou a severnou časťou slúžia dva prechody. Prvý je v centre a druhý na jednej z hlavnejších ciest. Inak mesto rozdeľujú hranice, tvorené na niektorých miestach z naozaj bizarných kúskov, ako napríklad sudy alebo vrecia s pieskom.

Z tureckej časti spomeniem dve pamiatky, ktoré by ste naozaj nemali vynechať.

 • Buyuk Hannajväčšia „tržnica“ na ostrove s mešitou uprostred z roku 1572
 • Katedrála svätej Sofie opäť samozrejme prestavaná na mešitu.

V južnej časti mesta je zaujímavá hlavná obchodná ulica a takisto aj najvyššia budova v Nikózii (a zrejme aj na celom ostrove) Shacolas tower s výškou síce len 50 metrov, ale za to s dostupnou vyhliadkou.

hranice

Po absolvovaní prechádzky po hlavnom meste sme sa vybrali na sever k starému rybárskemu mestečku Kyrenia, na ktoré sme sa naozaj veľmi tešili. Po ceste sa ešte odporúčame zastaviť na hrade St. Hilarion, ktorý leží v kopcoch nad Kyreniou (až pred hradby sa dostanete jednoducho autom). Otváracie hodiny sú od novembra do marca od 09:00 hod. – 14:00 hod. a zvyšok roka od 09:00 hod. – 17:00 hod. Prehliadka hradu vám zaberie asi okolo hodiny, ak sa rozhodnete ísť až na úplný vrchol, odkiaľ je úžasný výhľad na celé okolie.

Kyrenii, ak stihnete, môžete navštíviť aj mestský hrad, v ktorom sa nachádza múzeum vrakov lodí. Zátoka v meste má svoje čaro hlavne po zotmení. Tu odporúčame navštíviť jednu z mnohých reštaurácií, ktoré sú aj napriek tomu, že sa stále nachádzate v tureckej časti, na veľmi dobrej úrovni. V celom tomto úseku ostrova sa platí tureckou lírou, avšak na veľa miestach vám zoberú aj eurá, poprípade môžete platiť kartou a vôbec neriešiť hotovosť.

Ak sa vám bude náhodou stále máliť výhľadov, môžete ešte zájsť do východnej časti mesta k zrúcaninám kláštoru Bellapais.

St. Hilarion

Po preskúmaní severu a východu Cypru sme si naplánovali prechod na západ do mesta Pafos. Cestu sme si zvolili stredom ostrova, teda cez pohorie Troodos, s najvyšším kopcom Mount Olympus1952m. Príroda tu je nádherná a výhľady vás donútia každú chvíľu zastaviť a kochať sa krajinou. Po pár kilometroch sa môžete dostať zo slnečných pláží až do zasneženej krajiny, kde stretnete dokonca aj lyžiarov. Áno, prečítali ste správne, na Cypre je možné aj lyžovať. V celom pohorí Troodos nájdete aj množstvo kláštorov. My sme si z nich vybrali Kykkos  s vyhliadkou a pamätníkom Throni, ktorý je venovaný prvému cyperskému prezidentovi, Arcibiskupovi Makariosovi III. Odporúčam sledovať počasie, aby vám nepokazilo zážitok z vyhliadky tak ako nám. Kvôli veľkej oblačnosti sme toho naozaj veľa nevideli.

Ďalej sme sa cestou plnou zákrut pomaly dostali až k moru, kde leží historicky zaujímavé mesto Pafos.

Kykkos

Pafos je mesto s približne 40 tisíc obyvateľmi a lacným ubytovaním, ktorého tu je v ponuke pomerne dostatok. V tomto meste nájdete 3 hlavné atrakcie a zaujímavosti:

 • promenádu s pevnosťou na jej konci
 • archeologický park
 • hrobky kráľov

Promenáda je naozaj pekná s veľkým množstvom turistických obchodov a reštaurácii. Na jej konci nájdeme starú pevnosť, ktorá slúžila najprv na obranu mesta a neskôr ako sklad soli. Keď zaplatíte vstupné 2€, dostanete sa aj na jej strechu, odkiaľ máte lepší výhľad na okolie. Pár metrov od pevnosti sa nachádza vstup do archeologického parku, v ktorom môžete za 4€ vidieť rôzne vykopávky a mozaiky. Prejsť ho úplne celý dá celkom zabrať a keďže nás moc neoslovil, rozhodli sme sa hrobky kráľov vynechať a ísť sa radšej pozrieť na severnú pláž – Lara beach. Cesta bola dlhá a veľmi zlá, ku koncu až skoro nezjazdná s osobným autom. Pláž síce bola pekná a opustená, no za tú cestu nám asi nestála.

pevnosť

archeologický park

Lara beach

Na presun z Pafosu na letisko do Larnaky sme si naplánovali celý jeden deň. Po ceste sme si ešte spravili rýchlu zastávku na mieste, kde sa podľa legendy narodila Afrodita a v druhom najväčšom meste – Limassol-e.

Na Afroditiných skalách sme strávili približne hodinku. Vyšplhali sme na jednu z tých najväčších, užívali si slnečné lúče a krásny výhľad na azúrové more.

Pár kilometrov pred Limassol-om sa môžete ešte zastaviť v archeologickom parku Kourion, zapísaným v UNESCO a so vstupným 4,5€. Odtiaľ by som spomenul zachovalý amfiteáter, kde sa aj dnes konajú rôzne kultúrne predstavenia. Celý areál zvládnete prejsť približne za hodinu.

Afroditine skaly

Kourion

V Limassole sme ihneď po príchode zamierili k známej mestskej promenáde. Tá bola naozaj veľkolepá. V pomerne malom centre nájdete nenápadný hrad, katedrálu a pár reštaurácií, takže prejdenie Limassolu vám nezaberie veľa času.

promenáda


Malé zhrnutie na záver

Cyprus je veľmi zaujímavý ostrov. Vďačí za to svojej bohatej histórii, ako aj aktuálnemu politickému rozdeleniu, s množstvom území ohradenými vysokými a ostatnými plotmi so zákazom vstupu pre bežných ľudí. Myslím, že každému má čo ponúknuť a určite stojí za návštevu a preskúmanie.


Pokiaľ sa Vám článok páčil, budem neskutočne rád za každú podporu, vo forme zdieľania alebo lajku. Bol by som totižto rád, ak by sa tento blog dostal ku čo najviacej ľudom. Ak by ste chceli hocičo doplniť, či poopraviť, o niečom sa viac informovať, neváhajte využiť komentáre, alebo kontaktný formulár.

Sledujte Travellers aj na Facebooku.

Tešte sa na ďalšie články ?

Tags : dovolenkaeurópainformácietipyturizmus
Karolína a Marek

The author Karolína a Marek

1 Komentár

Komentuj